Zavrieť ikona

Pomáhame okoliu

Zachránili sme historickú budovu Smaltovne a vdýchli jej nový život

Rakottyayho smaltovňa v Lučenci plnila na prelome 19. a 20. storočia významnú funkciu producenta smaltovaných výrobkov v celom Rakúsko-Uhorsku. V posledných desaťročiach však táto nádherná historická budova chátrala, pretože na jej obnovu boli potrebné nemalé finančné prostriedky. Majiteľa Mobilonline, Milana Kovalančíka, to našťastie neodradilo. Pri hľadaní vhodného miesta pre novú centrálu mu padol do oka tento architektonický skvost a ako sám hovorí, "bola to láska na prvý pohľad". Pustil sa teda do práce a spoločne so šikovnými architektmi zo spoločnosti GutGut vdýchli chátrajúcej budove nový život. Pri rekonštrukčných prácach zachovali maximum pôvodných prvkov, vrátane nekrytých tehlových stien a drevených trámov, ktoré doplnili betónovými podlahami a presklenými kanceláriami.


 

Podporujeme kreativitu a networking

Keďže budova Smaltovne je naozaj veľká a miesta je tu dosť, rozhodli sme sa o jej krásne priestory podeliť. Vytvorili sme preto coworkingové priestory a kancelárie, ktoré slúžia na stretávanie, nadväzovanie vzťahov, prácu ale aj oddych miestnych kreatívcov a podnikateľov. Našou víziu je vybudovať kreatívnu uličku, plnú inšpiratívnych a inovatívnych firiem, ktoré prispejú k rozvoju mesta Lučenec a jeho služieb. Aktuálne s nami pobývajú napríklad občianske združenie Podnikavci Novohradu (Coworking Priestor) alebo vegánska reštaurácia VegStyle Bistro. 

 

Smaltovňa Lofty

Práve sa dokončila rekonštrukcia luxusných loftov, ktoré poskytli možnosť krátkodobého a dlhodobého ubytovania pre tých, ktorí sa chcú pridať k našej kreatívnej komunite, ale nechcú denne cestovať.
Lofty sú zariadené v industriálnom štýle s maximálnou úctou k pôvodnej 150 ročnej budove. Zámer bol čo najviac ponechať pôvodné črty budovy a čo najmenej zmeniť jej ráz a ducha.

Na prízemí sa nachádza 5 loftových bytov, ktoré môže využiť aj široká verejnosť. Zákazníci sa môžu ubytovať za výhodné ceny.

Navštívte nás a prežite aj vy krásne zážitky v budove s bohatou históriou v srdci Lučenca. Tešíme sa na vašu návštevu!

   

Chránime prírodu

Uvedomujeme si, že každá ekonomická činnosť má určitý vplyv na životné prostredie a tak sa ho snažíme zmierňovať čo najviac je to možné. A hoci možno robíme len malé krôčiky, neprestávame a veríme, že v konečnom dôsledku prinesú veľké a pozitívne zmeny. 

Triedime odpad

Triedenie odpadu je to najmenšie, čo môžeme pre našu planétu urobiť. Až 70 % dopadu, ktorý vzniká v našej centrále, je možné ďalej recyklovať. Sme hrdí, že celý náš kolektív vníma vlastnú zodpovednosť za vznik odpadu a spoločne sa podieľa na tom, aby toho komunálneho bolo čo najmenej.
 

Zbierame elektro odpad

Elektro odpad je nebezpečný pre životné prostredie a rozhodne nepatrí do komunálneho odpadu, ale na zberný dvor. Nie každý vie, kde je najbližší zberný dvor, avšak každý nájde cestu do najbližšej predajne Mobilonline. Drobný elektro odpad ako batérie do mobilov, tužkové batérie, staré telefóny a podobne nám tu môžete bezplatne odovzdať a odísť s dobrým pocitom, že sa o správnu recykláciu zodpovedne postaráme.
 

Nahradili sme papierové faktúry v objednávkach elektronickými

Papierové faktúry u nás majú v našom eshope stopku už niekoľko rokov. Táto drobná zmena nám pri stovkách objednávok denne umožnila ušetriť viac ako 300 kg kancelárskeho papiera ročne.
 

Prestali sme používať mikroténové vrecká na kompletizáciu tovaru pri presune do predajní

Donedávna sa na kompletizáciu tovaru pred presunom do predajní a tiež pre lepšiu prehľadnosť odosielaného tovaru používali mikroténové sáčky. Za rok sme ich dokázali použiť až 50 000 kusov! Ich zrušením sme to síce niektorým kolegom mierne skomplikovali, vzhľadom na ekologický prínos však túto zmenu prijali veľmi pozitívne a ochotne sa prispôsobili.
 

Namiesto kartónových krabíc používame na presun tovaru odolné eko boxy

Denne preposielame tovar a objednávky medzi centrálou a viac ako 50 predajňami po celom Slovensku. Do roku 2020 sme na to používali kartónové krabice, ktoré však nemali dlhú životnosť a pomerne často sme ich museli nahrádzať novými. Hoci šlo o recyklovaný materiál, jeho spotreba bola obrovská. Našťastie aj tu sa našlo ekologickejšie riešenie. Kartónové krabice sme nahradili opakovane použiteľnými a poriadne odolnými eko boxami, ktoré vydržia celé desaťročia. Vďaka tomu dokážeme ušetriť viac ako 18 000 kartónových krabíc ročne.
 

Balíky odosielame v recyklovanom balení

Keďže posielame balíky aj priamo zákazníkom, nedokážeme kartónové krabice nahradiť úplne. Snažíme sa však v čo najväčšej miere využívať použité krabice, v ktorých sme prijali tovar od dodávateľov a čo najmenej nakupovať nové. Výplň balíkov, pokiaľ je to možné, je rovnako tvorená už použitými výplňami od dodávateľov.
 

Uprednostňujeme tovar v eko balení

S viacerými dodávateľmi rokujeme o možnosti nahradenia plastových obalov výrobkov plne recyklovanými krabičkami. Vďaka tomuto kroku by sme opäť dokázali výrazne obmedziť objem plastového odpadu zasielaného spolu s výrobkom.
 

Kompostovateľné výrobky

Do nášho sortimentu postupne zaraďujeme plne kompostovateľné výrobky, ktoré po doslúžení nie je potrebné vyhadzovať do komunálneho odpadu, ale postačí ich jednoducho zahrabať do zeme, kde sa samé v krátkej dobe rozložia. Medzi takéto výrobky patria napríklad ekologické zero-waste kryty na mobil Eco TPU.
 

Dávame šancu telefónom "z druhej ruky"

Technológie rýchlo napredujú a trendy sa menia doslova z mesiaca na mesiac. Mnohí z nás preto nečakajú, kým ich telefón doslúži, ale vymenia ho za nový každý rok, prípadne aj častejšie. Takéto konanie nie je veľmi ekologické, pretože vedie k nárastu množstva potenciálneho elektro odpadu v obehu. Je tu však aj prijateľnejšia cesta. Tou je výber "nového mobilu" z druhej ruky. Hlavne tí, ktorí častejšie potrebujú zmenu ocenia, že telefóny z výkupu ponúkame za výrazne nižšiu cenu, než úplne nové telefóny. Často pritom nenesú žiadne alebo len minimálne známky opotrebenia. Ak napriek tomu trváte na úplne novom telefóne, aspoň ten starý nenechávajte ležať v šuflíku, ale prineste nám ho na výkup do Mobilonline. Je vysoká šanca, že ešte spraví radosť niekomu inému.
 

Za každý predaný telefón v Triede D prispejeme 1 € na výsadbu stromov

Kto si od nás už niekedy kúpil telefón "z druhej ruky" vie, že ich podľa stavu opotrebenia delíme do Tried A, B a C. Málokto však tuší, že existuje aj Trieda D. Do tejto triedy zaraďujeme telefóny s výraznými známkami opotrebovania, v podobe hlbokých škrabancov a preliačín, ale v dobrom technickom stave, ktorý ich predurčuje na ďalšie používanie. Telefóny v triede D sú samozrejme kompletne testované, neblokované a plne funkčné.

Zistiť viac o triedach vykúpených telefónov >>

Od apríla 2021 sme sa zaviazali, že za každý predaný telefón v Triede D prispejeme 1 € na výsadbu nových stromčekov občianskemu združeniu Sadíme stromy. Čím viac poškodených telefónov teda predáme, tým viac stromčekov každý rok na Slovensku porastie :)
 

Čistíme prírodu od odpadkov

S kolegami z centrály si čas od času potrebujeme vyvetrať hlavy a nadýchať sa čerstvého vzduchu v prírode. Tak prečo nespojiť príjemné s užitočným? Vezmeme kompostovateľné vrecia, textilné rukavice a dobrú náladu a zájdeme do okolitých lesov vyzbierať odpadky. Aby to naozaj malo zmysel, odpad rovno aj triedime. Z prechádzky alebo firemnej grilovačky tak odchádzame nielen príjemne oddýchnutí (prípadne napapaní), ale aj s dobrým pocitom, že sme trošku pomohli prírode a niečo dobré jej vrátili.
 

Podporujeme slabších

Podali sme pomocnú ruku občianskej iniciatíve Daruj Budúcnosť, ktorá spája darcov notebookov, počítačov a tabletov s deťmi, ktorých rodičia si to v tejto ťažkej situácii nemôžu dovoliť. V mesiaci Máj 2021 celkovo podarujeme 9 mobilných telefónov "z druhej ruky" tým, ktorí ich najviac potrebujú. A nepôjde veru o žiadne staré modely. Pripravené máme telefóny Samsung Galaxy S9 Plus, Galaxy S9, Galaxy S8 alebo Galaxy S7 Edge. Veríme, že týmto činom podporíme vzdelávanie školopovinných detí a pomôžeme im spojiť sa so svojimi blízkymi a učiteľmi.

 

 

Text: Erika Matúzová
Grafika: Marek Fungáč