Rozhovor pre časopis TECHBOX leto 2020 | Milan Kovalančík z Mobilonline: Buď rastieš, alebo zanikáš.

Rozhovor pre časopis TECHBOX leto 2020 | Milan Kovalančík z Mobilonline: Buď rastieš, alebo zanikáš.

Popri vysokej škole predával cez teletext batérie do mobilov, podnikanie začínal so šiestimi použitými telefónmi na pulte a obchodovať ho naučil Arab z Budapešti. Dnes prevádzkuje najväčšiu špecializovanú sieť predajní s mobilnými telefónmi na Slovensku, je ochotný porovnávať sa iba s naozaj veľkými hráčmi a plánuje expanziu do zahraničia. O biznise s telefónmi, o tom, ako sa firme s takmer 50 kamennými prevádzkami podarilo prežiť koronu, ale aj o premene schátranej smaltovne na moderné sídlo firmy sme sa rozprávali s majiteľom spoločnosti Mobilonline Milanom Kovalančíkom.

Mobilonline v Techboxe

Pred dvadsiatimi rokmi si bol jedným z prvých obchodníkov s mobilmi na Slovensku, ako si sa k tomu dostal?

Popri vysokej škole som hľadal možnosti, ako si privyrobiť a naskytla sa mi možnosť predávať batérie do mobilov. S tým som začal. Nakúpil som batérie a predával som ich cez teletext. Neviem, či si teletext pamätáte. Fungovalo to tak, že si musel poslať SMS-ku s inzerátom a ten sa potom zobrazil na teletexte, kde sa posúval podľa toho, ako pribúdali nové inzeráty. Keď tvoj inzerát celkom vypadol, tak si musel poslať SMS-ku znova. Popri batériách sa mi občas dostal do rúk na predaj aj nejaký mobil. A vtedy mi napadlo, že by som mohol skúsiť predávať mobilné telefóny, pretože v širokom okolí nebol nikto, kto by s mobilmi obchodoval. Ešte počas vysokej školy som si zriadil živnosť bez toho, aby som o tom povedal rodičom. Dal som dokopy peniaze z nejakého poistenia, ktoré mi rodičia platili od malička, niečo mi prispela babka a za to som kúpil prvý pult a tovar. Na úvod som mal v predajni šesť telefónov. Príslušenstvo vtedy vlastne neexistovalo, nemal som ho kde kúpiť. Až keď som mal všetko pripravené, tak som o svojom podnikaní povedal rodičom.

Mobilonline v Techboxe

Ako vyzeral trh v roku 2001, keď si začínal?

V tej dobe prichádzali na trh bezanténové telefóny ako Nokia 3210, alebo 3310. Bola to zároveň doba, kedy telefóny začali byť prijateľné aj cenovo. Do tej doby sa za mobilné telefóny platili extrémne ceny. Nokia 3210 bol aj celkom prvý telefón, ktorý som predal....Prečítajte si celý rozhovor v najnovšom vydaní časopisu TECHBOX leto 2020

 

Zdroj: Techbox leto 2020 | http://casopis.techbox.sk/#/portfolio/portfolio/techbox-leto-2020/