Zavrieť ikona
youtube icontiktok iconfacebook iconinstagram icon
Obľúbené produktyObľúbené ikona
Porovnávanie produktovPorovnanie ikona
Odpad ako umenie: Unikátny dvojmetrový obraz vytvorený z viac ako 600 nefunkčných telefónov.

Odpad ako umenie: Unikátny dvojmetrový obraz vytvorený z viac ako 600 nefunkčných telefónov.

Kým väčšina podnikateľov rieši otázku ako sa odpadu zbaviť, v Lučenci sa k problematike postavili svojsky. Z viac ako 600 vyradených telefónov vytvorili umelecké dielo, aké vo svete nemá obdoby.

Unikátna myšlienka napadla podnikateľa Milana Kovalančíka, ktorý sa predaju a výkupu telefónov venuje už viac ako dvadsať rokov. „Premýšľal som, ako by sa ešte dali využiť vyradené a pokazené telefóny, ktoré by inak putovali na recykláciu. Potom som na internete narazil na diela umelca Jozefa Stančíka, ktorý je známy tým, že maľuje známe osobnosti. Stretli sme sa u nás, v centrále Mobilonline, dali hlavy dohromady a vznikol tento nádherný obraz.“ povedal Kovalančík.

Dielo v nadživotnej veľkosti zobrazuje Steva Jobsa v jeho ikonickej zamyslenej póze. Meria cez 2 metre a váži viac ako 50 kilogramov, za čo je zodpovedných až 600 telefónov, ktoré Stančík povyberal z tisícky nefunkčných kusov od Kovalančíka. „Bolo to ako skladačka pre dospelých,“ vyjadril sa Jozef, ktorý musel z telefónov najprv odstrániť batérie a následne ich na obraz naskladať tak, aby spolu tvorili jednoliaty celok. Dielo vznikalo 1 týždeň a ako povedal Stančík, podobný obraz ešte nemaľoval.

Netradičné dielo sa na internete okamžite stalo hitom. Podľa Stančíka, toľko interakcií na svoje diela počas celej umeleckej kariéry ešte nemal. Fotografie a videá získali stovky reakcií a zarezonovali dokonca aj v ďalekom zahraničí, odkiaľ prišla ponuka na vytvorenie výstavy s environmentálnym charakterom priamo v Dubaji.

„Radi by sme tento projekt naďalej rozvíjali. Z tovaru určeného na likvidáciu plánujeme vytvoriť ďalšie zaujímavé obrazy a sochy, vydražiť ich na aukciách a získanú sumu venovať na výsadbu stromov, prípadne podporiť ďalšie environmentálne projekty.“ prezradil svoje plány do budúcna Kovalančík.

Text: Erika Matúzová
Foto: Milan Kovalančík, Veronika Malichová, Erika Matúzová