myPhone FUN 9: Absolútne základný smartfón za nízku cenu, ktorý napriek tomu dokázal príjemne prekvapiť (blog)

myPhone FUN 9: Absolútne základný smartfón za nízku cenu, ktorý napriek tomu dokázal príjemne prekvapiť

Testovať dobre vybavené smartfóny je vždy veľká zábava. Lenže na svete existujú aj zariadenia, ktoré sa nachádzajú na opačnej strane hodnotového spektra. Niektorí ľudia totiž mobily nemajú na najvyšších priečkach vo svojom rebríčku hodnôt, a preto sa obzerajú najmä po telefónoch za priaznivú cenu poskytujúce základ. A presne v tejto množine sa nachádza kúsok s názvom myPhone FUN 9.

Značka myPhone je (podobne ako značky CPA, Hammer či Forever) súčasťou skupiny TelForceOne, ktorá je jedným z najväčších výrobcov a distribútorov spotrebnej elektroniky v strednej a východnej Európe. V roku 2017 dokonca v domácom Poľsku vyhrala cenu Poľská firma roka. Preto som bol zvedavý, ako sa popasovali s myšlienkou priniesť extrémne lacný smartfón, ktorý sa bude dať používať.

Svieži závan techniky z Poľska

Pamätám si, ako ma pred dekádou oslovil kamarát, aby som mu pomohol vybrať smartfón. Ako hraničnú cenu mi udal 100 €, čo bolo na tú dobu extrémne málo. Smartfóny boli síce lacnejšie, ale tie najlacnejšie boli už po pár mesiacoch používania nepoužiteľné, pretože ich slabučké vnútorné komponenty nezvládli prechod na novšiu verziu systému Google Android. Dnes je však situácia iná, čo sa mi potvrdilo aj pri tejto recenzii. Čítajte ďalej!

Telefón myPhone FUN 9 je zabalený v kartónovej krabici a upútali ma už informácie uvedené na ňom. Na zadnej strane totiž stojí, že box vyrobený z ekologických materiálov a vďaka lepšej logistike značka znižuje uhlíkovú stopu pri preprave. Časť z ceny smartfónu dokonca ide na výsadbu nových stromov a potlač na krabici je z ekologického sójového atramentu. Toto som pri lacnom smartfóne rozhodne nečakal.

Hoci patrí medzi najzákladnejšie smartfóny dneška, nechýba mu ekologickosť

Po otvorení som v krabici našiel samotný smartfón, USB-A na micro USB kábel, nabíjačku s výkonom 5 wattov, vyberateľná batéria s kapacitou 2800 mAh a samozrejme, návod na použitie. Potešila ma prítomnosť nabíjačky a rád by som smartfónu vytkol neprítomnosť ochranného puzdra, ale kvôli jeho extrémne nízkej cene by to odo mňa bolo trochu pokrytecké. Navyše na displeji je hneď z výroby nalepená ochranná fólia, ktorá sa však (ako sa neskôr ukázalo) relatívne rýchlo poškriabe.

Keď som smartfón chytil do rúk, zaujal ma svojou príjemnou veľkosťou s rozmermi 164 x 94 x 45 mmnízkou hmotnosťou 134 gramov. Celý (okrem prednej sklenenej strany) je síce z plastu, ale nikde nič nevŕzga a nikde sa nič neprehýba. V jednom z jeho rohov som si našiel drážku zadného krytu, kde som vopchal necht a zadný kryt som sňal, aby som mohol vložiť batériu. Hneď ma to vrátilo do minulosti, keď bolo toto úplne štandardom. Batériu som vložil a nad ňou som si popozeral dva sloty pre nanoSIM karty a tiež pre pamäťovú kartu microSD, ktorá môže mať veľkosť až 128 GB, čo je už veľmi príjemná kapacita. Kryt som potom nasadil naspäť a dobre som ho popritláčal po celom obvode a už som sa mohol naplno venovať dojmom.

Spracovanie je na dobrej úrovni a v rukách sa vďaka menšiemu displeju drží skvelo

Zadná strana smartfónu má prijemný matný povrch s jemnými drážkami, ktoré zabraňujú šmýkaniu smartfónu v rukách. Mne došiel na testovanie tmavomodrý kus s potlačou spoločnosti Mobilonline, ale existuje aj čierna verzia. V ľavom hornom rohu sa nachádza modul s fotoaparátmi. V dolnej časti sa ešte nachádza mriežka reproduktora hlasitého odposluchu. Ten hrá len mono a jeho kvalita je nižšej kvality, ako som zvyknutý z drahších smartfónov. Zvuk je mierne plechový, absentujú basovejšie frekvencie, ale zas hlasitosť je dobrá. Jedine jeho umiestnenie je trochu problematické, pretože keď si smartfón chytíte na šírku pri pozeraní videí alebo budete mať smartfón položený na stole či na sedačke, reproduktor bude zakrytý. Predpokladám, že tieto rozhodnutia boli uskutočnené a tiež podmienené čo najnižšej cene.

Pravá strana je domovom pre zapínacie / vypínacie tlačidlo a združené tlačidlo pre ovládanie hlasitosti, ktoré sú tiež z plastu ale majú veľmi istý stisk. Na dolnej strane je mikrofón, ľavá strana je prázdna a na tej hornej je (netradične) umiestnený micro-USB konektor3,5 mm audio jack konektor pre slúchadlá, ktorý už dne nie je štandardom v smartfónoch. Predná strana je zo skla, pod ktorým je umiestnený displej. Na jeho hornej strane nájdeme selfie kamerku a tiež reproduktor určený pre telefonovanie.

Displej ma na túto kategórie milo prekvapil

5,45-palcový displej je technológie IPS LCD a má rozlíšenie 480 x 960 pixelov. Nepatrí medzi najjemnejšie, ale zákazníkov citlivých na cenu určite neurazí, pretože obsah na ňom vyzerá vcelku fajn, pokiaľ smartfón držíte v štandardnej vzdialenosti od očí. Príjemne ma prekvapili pozorovacie uhly, ktoré zvyknú byť na displejoch lacnejších mobilov problémom, tu však displej zásadne svoju kvalitu nemení ani pri natočení. Jedinou výtkou tak ostáva fakt, že čiernu farbu tento typ technológie displeja nezobrazuje ako úplne čiernu a pri veľmi silnom slnku môžete mať problém s jeho čitateľnosťou. Presný údaj o sile jasu som sa nedozvedel ani na stránke výrobcu.

Výkonu nemá na rozdávanie, ale dokáže viac než si myslíte

Veľmi ma zaujímalo, aká výbava sa môže skrývať v útrobách takéhoto smartfónu. Srdcom je čip so štvorjadrovým procesorom Unisoc s taktom jadra 1,4 GHz a grafickou kartou Mali T820. To všetko je doplnené o skromné 2 GB RAM16 GB vnútorného úložiska. To sa však dá rozšíriť o vyššie spomínané microSD karty. Ide o 4G smartfón s technológiou Bluetooth verzie 4,2, podporou Wi-Fi a GPS technológie, takže na také NFC sa tu už nedostalo, ale cieľovej skupine to zrejme vadiť nebude.

Operačným systémom je tu Android 11 GO, čo je akási oklieštená verzia systému, ktorá je optimalizovaná práve pre takéto menej výkonné zariadenia. Optimalizáciou operačného systému sa spoločnosti Google podarilo dosiahnuť, že aplikácie sa na takomto smartfóne sa spúšťajú až o 30% rýchlejšie, než by to bolo s klasickým Androidom, ušetrí sa až 270 MB pamäte RAM a celý systém zaberá až o 900 MB miesta menej. Nájdete tam však všetky klasické Google aplikácie, len s menej pokročilými funkciami. A pokiaľ chcete, môžete si, samozrejme, doinštalovať ďalšie cez obchod Google Play Store.

Dosť ma zaujímalo, ako si tento smartfón poradí pri bežnom používaní, pretože za posledné roky ide určite o najmenej výkonné zariadenie a najlacnejší smartfón, aký som testoval. Na moje prekvapenie však zážitok z používania nebol vôbec zlý. Aplikácie sa spúšťali okamžite, akurát som ich občas musel zatvárať, pretože pri viacerých spustených aplikáciách sa reakcie smartfónu mierne spomalili. Tu ma to až tak neruší, pretože smartfón je určený skôr nenáročnejšie používateľom, ktorí nie sú nejaký multitaskingový králi v rámci systému.

Výdrž batérie má plne v rukách používateľ

Veľmi príjemné prekvapenie sa pre mňa odohralo aj na poli hier. Toto nie je hráčsky smartfón, ale aj napriek tomu som bol schopný spustiť hry ktoré bežne hrávam. Síce bola grafika na najnižších detailoch a snímkovacie frekvencia občas pokulhávala, ale išlo to a nezaznamenal som žiadne pády systému či samotných hier. Aby som to nejako uzavrel, tak výkon je relatívne nízky, ale za tú cenu fajn.

Batéria s kapacitou 2800 mAh sa nabije z nuly na 100 % za približne tri a pol hodiny a rovnaký počet času bude trvať vybitie tohto zariadenia, pokiaľ budete pozerať napríklad videá so zapnutou Wi-Fi sieťou a displejom. Na strane druhej, pokiaľ budete Fun 9 používať striedmo, môžete sa dostať aj na 3-4 dni používania, čo sa dnes len tak nevidí. Určite tomu pomôže vypnutie 4G alebo 3G siete, ktoré vo všeobecnosti spotrebovávajú viac energie než klasické 2G pripojenie. V rámci výdrže batérie je to teda celé vo vašich rukách.

A pomaly sa dostávam k fotoaparátom. Tie tu nájdete tri. Na prednej strane ide o dvojmegapixelovú selfie kamerku a zadný hlavný fotoaparát ponúka rozlíšenie až 8 megapixelov, pričom ho dopĺňa ešte druhý objektív s rozlíšením 0,3 megapixely. Fotografie zo všetkých fotoaparátov nepatria ani zďaleka medzi najlepšie. Fotky majú vyblednuté farby, nízky kontrast či šum, takže ak potrebujete ku svojmu šťastiu fotoaparát, siahnite radšej po nejakom inom modeli.

Nájdete tu niekoľko fotoaparátov, ale nejde o smartfón určený fotografom

Hlavný fotoaparát sa za dobrých svetelných podmienok ešte ako tak dá, ale pri menšom množstve svetla sú výsledky tristné. Nočná fotografia je použiteľná len v prípade, že máte nejaký dobrý zdroj svetla ako pouličnú lampu alebo podobne. Video pre ilustračné zábery postačuje, ale inak ani tu nečakajte zázraky. Som s ním ale spokojný viac ako s fotkami. Video inak dokážete natáčať v rozlíšení Full HD pri 30 snímkach za sekundu. Pre lepšiu predstavu si pozrite moje video smartfónu myPhone Fun 9 na youtubovom kanáli Mobilonline TV (stačí kliknúť na tento odkaz).

Záver a cena

No a takto nejako to v mojich očiach dopadlo. myPhone Fun 9 je úplne základným smartfónom za cenu, ktorá je na hranici toho, za ako lacno sa dnes dá smartfón vyrobiť. V čase recenzovania hovoríme o cene 89,90 €, čo je určite viac než konkurencieschopná cena v roku 2022. Veď niektoré tlačidlové smartfóny stoja viac. Ide ale presne o to, že značka myPhone našla dieru na trhu medzi tlačidlovými telefónmi a smartfónmi a rozhodla sa ju využiť. Uvidíme, nakoľko sa jej to podarí.

Určite by sa tomuto modelu hodil USB-C konektor, lepší fotoaparát, väčšia pamäť RAM alebo trochu viac výkonu. Lenže tento kúsok nie je určený ľuďom, ktorí majú tieto požiadavky, preto mu to v podstate ani nemôžem vyčítať. Tento smartfón je určený pragmatickým zákazníkom, ktorých zaujíma jedine dobrá cena a nepotrebujú najlepšie fotky na svete či vysoký výkon a podobne. Chcú telefonovať, písať správy a rozhodli sa vyskúšať smartfón.

Aby som však bol spravodlivý, tak sú tu určite aj veci, ktoré sa mi páčili. Pekný dizajn a spracovanie, dobrá výdrž batérie, Android 11 GO a s ním spojené výhody alebo vcelku vydarený displej na takto lacné zariadenie. 

 

 

Text: Matej Koreň
Grafika: myPhone