Problém s nabíjaním mobilu môže mať nemilé následky. Obzvlášť, keď sa objaví práve vtedy, keď to najmenej očakávate alebo potrebujete mobilný telefón bleskurýchle nabiť. Kde však nastala chyba? V mobile alebo v nabíjačke? A to najdôležitejšie – ako to čo najrýchlejšie vyriešiť?
Čítajte ďalej, zhrnuli sme pre vás všetky dôležité informácie o tom:
Nabíjanie mobilu je veľmi intuitívna a v podstate jednoduchá vec. Hlavným predpokladom je mať vhodnú nabíjačku a kábel na nabíjanie. To znamená príslušenstvo k mobilu, ktoré ste dostali priamo od výrobcu v krabici s telefónom. Čo však v prípade, ak tam žiadne nebolo, prípadne ste nabíjačku stratili alebo sa vám porušila?
Siahnite po univerzálnej. Dnes je na trhu veľké množstvo univerzálneho príslušenstva k mobilu, medzi ktorým nájdete aj nabíjačky a káble, pri ktorých nezávisí na tom, akú značku mobilu máte. Dôležité je však sledovať kompatibilitu s telefónom, najmä čo sa týka pripájacieho kábla (dnes už má väčšina nových mobilov univerzálny USB-C konektor, no v prípade iPhonov potrebujete kábel alebo nabíjačku s takzvaným Lightning konektorom). Okrem toho je dôležitý výkon, pretože zbytočne budete nabíjať batériu smartfónu s maximálnym výkonom 20W nabíjačkou, ktorá podporuje 45W.
MOBILONLINE TIP: Ak ste sa ocitli v situácii, kedy ste pôvodnú nabíjačku stratili alebo sa vám poškodila, siahnite po jednej z našich EKO nabíjačiek. Sú univerzálne, s rozsiahlymi možnosťami rýchlonabíjania a dokonca viacerými výstupmi, vďaka ktorým nabijete aj viacero mobilov naraz. Navyše sú v skvelej cene a ich kúpou podporujete udržateľnejšie správanie sa v rámci šetrenia obalových materiálov. Pri výbere nezabudnite na vhodný EKO kábel, kde máte možnosť okrem dĺžky zvoliť aj trendy silikónový alebo ultraodolný kevlárový kábel, ktorý sa rozhodne už nepoškodí.
Ak ste si istý, že máte správnu nabíjačku aj kábel, poďme sa teda pozrieť na to, kde môže nastať problém s nabíjaním a ako ho čo najefektívnejšie vyriešiť.
Zapojili ste mobil do vhodnej nabíjačky a nič sa nedeje? Prvou skúškou správnosti je preveriť funkčnosť kábla a nabíjačky. Napríklad tak, že ich vyskúšate na inom mobilnom telefóne. Tak eliminujete fakt, že by mohli byť poškodené. Ak iný mobil zareaguje nabíjaním, problém nie je v nabíjačke alebo kábli, ale vo vašom zariadení.
Ďalším krokom by mala byť kontrola portu. Ten môže byť zanesený alebo znečistený. Ak vidíte, že sa v porte nachádza cudzie teleso, pokúste sa vytiahnuť mechanicky. Ak to však nejde, skvelým pomocníkom je stlačený vzduch, ktorý nečistoty vypudí.
Zatiaľ ste problém neodhalili? V tom prípade môže byť problém softvérovej povahy. Vyskúšajte preto reštartovať zariadenie a znova pripojiť k nabíjačke. Občas sa dokonca stáva, že neprebehnú aktualizácie a staršie verzie v sebe nesú chyby, ktoré môžu brániť optimálnemu nabíjaniu. Skontrolujte preto aj to, či je softvér aktualizovaný.
Stále nefunguje? Ak je váš telefón staršieho dáta, môže byť problém aj v batérii, ktorá sa jednoducho opotrebovala alebo poškodila. V tom prípade nastal čas na jej výmenu.
Ak sa váš mobil bežne nabije do hodiny, no zrazu sa intervaly viac a viac predlžujú, niečo rozhodne nie je v poriadku. Napokon, kto raz zažije čaro rýchlonabíjania, ten sa len sotva poteší tomu, že musí nechávať mobil na nabíjačke dlhé hodiny. Stalo sa to aj vám? A nemenili ste práve náhodou nabíjačku? Ak áno, preverte si parametre výkonu nabíjačky, kábla aj mobilu.
MOBILONLINE TIP: Možno ste ani netušili, že aj nabíjací kábel má nejaké parametre. Najdôležitejšie je sledovať opäť výkon. Zbytočne budete totiž očakávať rýchlonabíjanie s podporou 65 W, ak kábel dokáže pretlačiť len 20 W, prípadne ešte menej. Taktiež pozor na podozrivo lacné nabíjacie káble a nabíjačky z čínskych e-shopov, ktoré nezodpovedajú požiadavkám európskeho trhu (sledujte označenie CE na obale výrobku). Hoci za takéto zariadenie možno zaplatíte o niečo menej, no výsledkom môže byť práve sklamanie z menšieho výkonu alebo nekvalitný výrobok, ktorý môže spôsobiť ďalšie problémy, napríklad na batérii mobilu.
Ak je nabíjačka v poriadku, nezabudnite skontrolovať prípadné mechanické poškodenia kábla. Neprirodzené ohýbanie ale taktiež dennodenné používanie môžu na klasických kábloch zanechať po čase neželané stopy. Plastový obal kábla sa môže poškodiť a tým sa narúša aj funkčnosť kábla a efektivita celého nabíjania. Ak si budete kupovať nový kábel, zamerajte sa na odolnejšie silikónové alebo dokonca kevlarové nabíjacie káble z materiálu, ktorý sa využíva na výrobu armádneho výstroja.
Zároveň si treba uvedomiť, že ak mobil počas nabíjania používate, bude to trvať dlhšie. Preto je vhodnejšie ukončiť všetky aplikácie a nechať mobil v pokoji dočerpať šťavu. Platí to aj pre Bluetooth, GPS aplikácie a podobne.
Zdá sa vám, že je váš mobilný telefón počas nabíjania až príliš horúci? Dôvodov, ktoré to môžu spôsobovať, je hneď niekoľko. Prvým je nabíjanie na nevhodnom povrchu. Hoci to znie na prvý pohľad zvláštne, no nie je jedno, kam svoj mobil počas nabíjania položíte. Základom je vždy tvrdý a rovný povrch. Taká sedačka, opierka kresla, posteľ alebo iný mäkký materiál s látkovým/koženým povrchom môže spôsobiť, že sa teplo produkované v rámci procesu nabíjania kumuluje a neodvádza prirodzene preč.
Príčinou môže byť aj špecifický obal na mobil, ktorý akoby blokuje prirodzené ochladzovanie tela telefónu. Riešenie je jednoduché, stačí dať obal počas nabíjania z telefónu dole a po jeho skončení mobil opäť bezpečne vložiť do puzdra.
Okrem toho môžu stáť za prehrievaním mobilu aj všetky už vyššie spomenuté chyby s nesprávnou voľbou nabíjačky, kábla alebo dokonca softvérový problém, ktorý by sa mal odstrániť reštartovaním zariadenia.
Možno sa vás ani jeden z uvedených problémov pri nabíjaní netýka, no práve ste si ani uvedomili, že ste si o správnom nabíjaní toho veľa ani nezistili. Tak, ako nie je kábel ako kábel, nie je ani nabíjanie ako nabíjanie. Množstvo ľudí si neuvedomuje, že nenabíja mobil správne. Dôsledkom toho môžu byť nielen vyššie spomenuté problémy, ale taktiež znižovanie životnosti batérie, čo vedie k zvýšeným nákladom na jej výmenu alebo kalibráciu.
Čomu sa teda pri nabíjaní mobilu vyvarovať?
Aj problémom s nabíjaním sa dá jednoducho predchádzať. Stačí si osvojiť niekoľko základných návykov a vďaka nim zároveň zvýšiť efektivitu nabíjania a naopak, znížiť potrebu výmeny batérie alebo dokonca celého telefónu. Nedávno sme o nich písali aj v článku s dvanástimi tipmi, ako predĺžiť životnosť batérie v mobile.
Čo by ste teda mali dodržiavať?
Buď tie, ktoré ste našli pribalené k telefónu, keď ste ho zakúpili alebo si zaobstarajte spoľahlivú náhradu do predajcu, ktorému môžete dôverovať. To znamená žiadne extra lacné pochybné nabíjačky bez potrebných certifikátov, ktoré nie sú určené pre náš trh. Ak budete hľadať novú nabíjačku na mobil, preverte si jej výkon a kompatibilitu v rámci pripojenia kábla (USB – C, Micro USB, Lightning a pod).
Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že sa kábel, alebo skôr jeho obal niekde nalomí a vy si ani nevšimnete, že je porušený. Ak máte už novšiu nabíjačku, nemusíte hneď kupovať kompletný nový kus. Adaptér si pokojne nechajte a vymeňte len nabíjací kábel podľa preferovanej dĺžky, napätia, ktoré je schopný kábel pri nabíjaní previesť a napríklad aj materiálu.
Inak povedané, nenechávajte ju úplne vybiť a taktiež nemusíte vždy nechať dobiť telefón až na 100 %. Prečo? Každá batéria je stavaná na určitý počet nabíjacích cyklov. Ak budete svoj mobil nechávať nabitý v rozmedzí 20 % až 80 %, jednoducho tým predĺžite životnosť batérie a tým aj celého zariadenia.
Mnohí si nabíjajú mobil v noci. A to nie je zrovna dobrý nápad. Hoci je fajn zobudiť sa ísť do práce alebo školy s vedomím, že máte stopercentne nabitý telefón, no takto z dlhodobého hľadiska skôr baterke v mobile škodíte. Zbytočne sa celé zariadenie prehrieva a vy ho neustále udržiavate v stave úplného nabitia, čo zase súvisí s bodom vyššie.
Áno, rozumieme tomu, že niekedy je to priam nevyhnutné. No celkom oželiete chvíľu ďalší level najnovšej hry alebo sledovanie online streamu či TV. Prečo? Používanie mobilu počas nabíjania zvyšuje teplotu batérie a predlžuje čas nabíjania. Ak necháte telefón počas nabíjania nedotknutý a zároveň vypnete všetky nepotrebné aplikácie a karty na pozadí, nabije sa určite rýchlejšie a efektívnejšie.
Podarilo sa vám vyriešiť vďaka týmto informáciám váš problém s nabíjaním mobilu? Veríme, že sme vám pomohli nájsť riešenie. Ak ste usúdili, že je ním kúpa novej nabíjačky rozhliadnite sa v našej ponuke spoľahlivých EKO káblov a EKO nabíjačiek za skvelé ceny alebo si prečítajte 5 dôvodov, prečo môže byť váš život s EKO nabíjačkou jednoduchší.
Text: A.Gallová
Foto: R. Lorinčík