Zavrieť ikona
youtube icontiktok iconfacebook iconinstagram icon
Obľúbené produktyObľúbené ikona
Porovnávanie produktovPorovnanie ikona
Ako spoznať vypálený displej? Overené tipy, ako sa mu vyhnúť

Ako spoznať vypálený displej? Overené tipy, ako sa mu vyhnúť

Vypálený displej nie je častá, avšak ani neobvyklá chyba mobilných telefónov. Obzvlášť tých, ktoré majú OLED displeje. Ako to však vyzerá a ako spoľahlivo spoznať, že ide práve o vypálený displej? To všetko, spolu s tipmi, ako sa tomuto poškodeniu vyhnúť, sa dočítate v tomto článku. 

 

OBSAH

  1. Ako spoznať vypálený displej?
  2. Príčiny vypáleného displeja
  3. Ktoré displeje sú na vypálenie náchylnejšie?
  4. Tipy, ako predchádzať vypáleniu displeja.

 

Ako vyzerá vypálený displej?

 

Vypálený displej sa prejavuje tým, že určité časti obrazu alebo inak povedané grafiky akoby „vypália“ priamo do displeja. To znamená, že ich vidíte na displeji stále, aj keď otvoríte inú aplikáciu, ukončíte tú aktuálnu alebo sa vrátite na úvodnú obrazovku. Sú to napríklad ikony aplikácií, príkazové riadky alebo akékoľvek iné prvky, ktorým sa podarilo do displeja navždy odtlačiť. Často ich ľudia zvyknú označovať ako “duchov”, podobne ako v prípade bielych fľakov na televízoroch. Pretože hoci už obraz s daným grafickým prvkom už dávno na displeji nie je, vypálený duch ostáva už navždy.

Vypálený displej verzus iné poškodenia displeja. Ako zistím rozdiel? 

Na rozdiel od iných chýb displeja, ako sú mŕtve pixely (ak na určitej časti displeja vypadáva farba alebo nereaguje na dotyk) alebo problémy s podsvietením, vypálený displej sa prejavuje konkrétnymi prvkami. Tie sa zobrazujú na displeji stále na jednom mieste, nezávisle od toho, v akej aplikácii sa nachádzate alebo či ste na úvodnej obrazovke. Kde sa objavujú najčastejšie? V miestach, kde sú prvky najčastejšie statické z dlhodobého pohľadu. Príklad je navigačná lišta, ikona aplikácie alebo pokojne aj fotka pozadia, ak ste si ho dlho nezmenili.

Aké sú prvé znaky vypáleného displeja? 

To, že sa niečo s displejom deje a môže ísť práve o vypálenie displeja, sú vyblednuté farby na určitých miestach obrazovky. Ak viete, že ikona aplikácie bola z časti biela (napríklad písmeno “f” na ikone Facebooku) a teraz sa vám zdá, že tá biela obsahuje aj odtiene iných farieb, môže to byť prvým znakom, že onedlho sa ikona do displeja vypáli. Rovnako sa môže v niektorých miestach zdať, že displej bledne alebo skôr je jeho jas v porovnaní so zvyšnou časťou displeja nižší

 

 

Aké sú príčiny vypáleného displeja? 

Ak by sme chceli zovšeobecniť, vypálený displej vzniká, ak sa dlhodobo zobrazujú na tom istom mieste obrazovky statické ikony. Okrem toho je tu však aj pár ďalších faktorov, ktoré pravdepodobnosť vypálenia displeja zvyšujú. 

 

  • vysoký jas v kombinácii s vysokým osvetlením
     
  • dlhodobé zobrazovanie kontrastných farieb vedľa seba (napríklad čierno – biele logo a podobne)
     
  • používanie mobilu v náročných teplotných podmienkach alebo pri dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu
     
  • ignorovanie aktualizácií softvéru

 

Ktoré displeje sú na vypálenie citlivejšie? 

Náchylnosť displeja na vypálenie závisí od toho, na akej technológii je postavený a taktiež spôsobe, akým sa používa. Najčastejšie ide o mobilné telefóny s OLED displejom. Ako príklad uvedieme mobily:

 

  • Honor 70 5G
  • Xiaomi Redmi Note 12 Pro
  • Xiaomi 13 5G
  • Apple iPhone 11 Pro Max
  • Huawei P30 Pro 
  • a mnoho iných.

 

A prečo práve OLED displej, ktorý tak skvele zobrazuje kontrastné a živé farby? Odpoveďou je práve spôsob, na akom OLED displeje s pixelmi pracujú. Každý jeden pixel totiž vnímajú individuálne a teda môže byť zapnutý alebo vypnutý nezávisle od tých ostatných. Navyše do toho každý pixel displeja obsahuje organické materiály, ktoré nie sú nevyčerpateľné a jednoducho majú svoje dni zrátané. Je teda logické, že keď sú neustále vystavené tomu istému statickému obrazu, ich životnosť klesá, pretože sa opotrebujú rýchlejšie. Výsledkom sú vypálené miesta alebo celé ikony.

Máte niektorý z týchto mobilov a už teraz sa vidíte, ako riešite problém s vypáleným displejom? Bez obáv, tento problém nie je až taký obvyklý a hlavne existuje niekoľko super tipov, ako sa mu vyhnúť.

 

 

Tipy, ako predchádzať vypáleniu displeja 

 

To, že máte mobil s OLED displejom neznamená, že mu hneď hrozí vypálenie. Navyše, ako sme už spomenuli, existuje niekoľko jednoduchých tipov, ako predĺžiť životnosť takéhoto displeja a problémom s vypálením sa vyhnúť. Ktoré sú to?

Nastavte si automatický jas displeja

Dnešné inteligentné mobily vedia, za akých podmienok jas znížiť a kedy zase pridať na jeho intenzite. Automatický jas teda má svoje opodstatnenie. Pri zbytočne vysokom jase totiž opotrebenie pixelov prichádza rýchlejšie a riziko vypálenia displeja stúpa.

Minimalizujte zobrazovanie statických prvkov

Ako? Ak často používate navigačnú lištu, ikony alebo hodiny, z času na čas ich zobrazenie prestriedajte. Alebo zmeňte ich motív. Vďaka tomu kompletne preorganizujete dizajn všetkých prvkov a eliminujete ich rovnaký vzhľad.

Ak vám vyslovene neprekáža, používajte tmavý režim

Prečo? Tmavý režim zákonite používa menej svetlých farieb a tak minimalizuje opotrebenie pixelov. Tak, že sú pixely, ktoré by inak museli svietiť jasne, väčšinou vypnuté alebo menej intenzívne, čo znižuje riziko vzniku duchov.

Máte zapnutý automatický šetrič?

Automatické vypnutie displeja po určitom čase, kedy ostane mobil neaktívny, je ďalší spôsob, ako znížiť riziko jeho vypálenia. Hoci sú niekedy situácie, kedy je táto funkcia skôr na príťaž, dá sa podľa potreby jednoducho vypnúť a zapnúť znova.

Z času na čas popresúvajte widgety a ikony 

Práve to sú najčastejšie prvky, ktoré sa na vypálenom displeji objavujú, pretože sú statické. Tomu sa však dá taktiež ľahko pomôcť, stačí ich poprehadzovať alebo zmeniť widgety za iné.

Schvaľujte aktualizácie softvéru 

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že softvérové nastavenia s vypáleným displejom nesúvisia, nie je to tak. Výrobcovia pravidelne vydávajú aktualizácie softvéru, ktoré často obsahujú vylepšenia na ochranu displeja pred vypálením. Príkladom je mierne posúvanie statických prvkov či už spomínané znižovanie jasu v určitých pri určitých parametroch.

Nastavte si dynamickú tapetu a šetrič obrazovky

Sú totiž skvelým pomocníkom, ako zachovať jednotlivé prvky v pohybe. Ak sa vám nepáčia, aspoň si z času na čas zmeňte fotografie alebo grafiky, ktoré na pozadie a šetrič používate. Aby ste neboli prekvapení, keď sa vám do displeja vypáli niektorá z nastavených fotiek.

 

 

Teraz už celkom určite viete, ako spoznať vypálený displej a taktiež príčinu, prečo sa to stalo. Veríme, že vám zhrnutie tipov, ako tomu predchádzať, pomôže k dlhšej životnosti displeja. Ešte raz pripomenieme, že hoci sme sa už s takýmito displejami v Mobilonline stretli, nejde o častý problém, preto sa nemusíte obávať. Ak sa však napriek všetkým opatreniam stane, v našom sortimente nájdete veľké množstvo nových a repasovaných mobilov za skvelé ceny, ktoré vám mobil s vypáleným displejom spoľahlivo nahradia. Neviete si vybrať? Kontaktujte nás na +421 940 600 100 alebo info@mobilonline.sk, vždy vám RADI PORADÍME.

 

 

Text: A. Gallová

Foto: Freepik, Mobilonline