SAMSUNG Galaxy A54 5G: Stredná trieda s pocitom tej najvyššej (blog)

SAMSUNG Galaxy A54 5G: Stredná trieda s pocitom tej najvyššej

Spoločnosť Samsung sa teší veľkej obľube svojich smartfónov vo všetkých triedach. Medzi azda najpredávanejšie smartfón patrí ich rad Galaxy A, ktorý zahŕňa základné zariadenia, mobily nižšej strednej triedy, ale tiež modely strednej triedy. A práve najnovším zástupcom poslednej menovanej množiny je model Samsung Galaxy A54 5G. Ten je tu pre všetkých, ktorým sa vlajkové lode zdajú pridrahé, ale radi by mali smartfón, ktorého špecifikácie v niektorých aspektoch konkurovať aj tým najlepším telefónom.

Model A54 je nasledovníkom veľmi obľúbeného radu A5X, ktorého predchodcov som testoval aj v minulosti a chválou som rozhodne nešetril. Po niekoľkých dňoch s týmto zariadením však zisťujem, že tohoročný model ide o niečo ďalej ako jeho predchodcovia. Pri používaní pôsobí inak, miestami sa zdá, že papierovo je horší ako jeho predkovia, no ako často hovorievam, papierové špecifikácie nie sú všetko. Potvrdilo sa to aj v tomto prípade? Čítajte ďalej.

BALENIE – balenie je juhokórejsky skromné

Balenie radu Galaxy A od Samsungu človek spozná už letmým pohľadom. Biela krabica s polovičnou výškou, než je tomu u konkurencie, s vyobrazeným smartfónom, jeho názvom a logom spoločnosti dáva na známosť, že balenie nebude bohaté. Nájdeme v ňom smartfón, dokumentáciu, spinku na vyberanie dvierok pre karty SIM a tiež USB-C na USB-C kábel. A to je všetko. Samsung už pribaľovanie nabíjačiek či iného príslušenstva zrejme nadobro odpísal.

DIZAJN A SPRACOVANIE – rad Samsung Galaxy S23... si to ty?

„Ápäťdesiatštvorka“ mi prišla v konzervatívnej čiernej farbe s názvom Awesome Black, ale kúpite ju aj v bielej Awesome White, sviežo limetkovej Awesome Greentiež v dnes už klasickej fialovej Awesome Violet. Všetky farby sú jemné a pastelové. Smartfón má rozmery 158,2 x 76,7 x 8,2 milimetrovhmotnosť na prvý pohľad výrazných 202 gramov. Ide teda o telefón, ktorý je svojou veľkosťou niekde v strede spektra. Je kratší, ale zas širší ako jeho predchodca. Hrúbka tiež nie je najmenšia, a tak ho v rukách budete cítiť. Niekomu sa to páči, inému nie. Na druhej strane hmotnosť smartfónu vyzerá na papieri ako vysoká, ale v rukách tomu tak vôbec nie je. Dodáva zariadeniu pocit solídnosti.

Zrejme najvýraznejšou dizajnovou zmenou si prešla zadná strana, ktorá sa vizuálne zaradila k smartfónom radu Galaxy S, a tak tento kúsok od prémiových kúskov rozozná len znalec. Stratil sa modul fotoaparátov a ostali iba tri objektívy vytŕčajúce nad úroveň zadnej strany zhruba milimeter. Ďalšou zmenou je zmena materiálu. Kým Samsung v minulých rokoch používal plastovú úpravu Glasstic imitujúcu matné sklo, teraz tu máme plnohodnotné lesklé tvrdené sklo. Mne sa Glasstic páčil, pretože sa jednalo o praktický materiál, ktorý sa nešpinil a nebol rozbitný. Tu sa zadná strana ušpinila po pár sekundách a ani prípadná výmena rozbitého zadného skla asi nebude lacnou záležitosťou. Odporúčam zvoliť niektorý zo svetlých farebných variantov, ak ste na odtlačky prstov „alergický“. Tam to totiž nie je tak výrazné.

Rám smartfónu je matný a farebne koreluje so zvyškom povrchov. Je z plastu, ale pôsobí kvalitne ako kov. Sám som sa neveriacky pozeral, či je to naozaj plast. Ľavá strana rámu je bez elementov, na tej hornej sa nachádza ruchový mikrofón a dvierka pre vyberanie dvoch nanoSIM kariet (a pozor, je tu aj hybridný slot pre pamäťové karty microSDXC), pravá strana je domovom pre tlačidlo ovládania hlasitosti a tiež vypínacie tlačidlo. Už obligátne je toho najviac na spodnej strane, kde nájde USB-C konektor, dva primárne mikrofóny a hlasitý reproduktor. Na prednej strane nájdeme 6,4-palcový Infinity-O displej s dierou pre selfie kamerku, úzkym štrbinovým reproduktorom nad ňou a jemne zhrubnutým rámčekom v dolnej časti pod displejom. Rohy a strany smartfónu sú inak viac zaoblené, než tomu bolo u predchodcu.

AUDIO – nie je najhlasnejší, ale vyrovnáva to kvalitou zvuku

Samsung Galaxy A54 má stereo reproduktory. Ich vyváženie je veľmi dobré, a tak nemáte pocit, keď sa na smartfón pozeráte, že jeden kanál prichádza spredu a druhý sprava. Hlasitosť je priemerná, ale dostatočná a čo je výborné, že kvalita audia je výborná aj pri najbližšej hlasitosti. Prejav je stredový, ale prítomné sú aj basy a výšky. Pri telefonovaní sa žiadna zo strán na kvalitu audia nesťažovala, či už pri klasickom telefonovaní s mobilom na uchu, alebo pri hovoroch cez hlasitý reproduktor.

DISPLEJ – displej ako obrázok

Špecifikácie displeja sú nasledovné. Ide o 6,4-palcový Super AMOLED displej so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciourozlíšením Full HD+ (2340 x 1080 pixelov). Jeho jas je v automatickom režime zhruba 1000 nitov a jeho pomer strán 19,5:9 je veľmi vhodný pre pozeranie videí. Farebná hĺbka sa zastavila na čísle 16 miliónov farieb. Subjektívne ide o veľmi dobrý displej, s dobrými farbami (ktoré sa dajú upraviť v nastaveniach podľa potrieb používateľa), je ostrý, má dobré pozorovacie uhly a hlavne – čierna farba je naozaj čierna. Displeju teda veľmi nemám veľmi čo vytknúť. Pod displejom sa nachádza optická čítačka odtlačkov prstov. Je spoľahlivá a relatívne rýchla, aj keď konkurencia vie byť aj rýchlejšia. Navyše jej snímač sa rozprestiera na väčšej ploche ako v minulosti, preto nevadí ak prst nepriložíte úplne presne.

VÝKON A SOFTVÉR – nestratí dych pri žiadnej činnosti

V rámci výkonu sa tu stretávame s čipom Samsung Exynos 1380 s osemjadrovým procesorom, pričom výkonnejšie jadrá sú taktované na 2,4 GHzúspornejšie na frekvenciu 2 GHz. Dopĺňa ich pamäť RAM o veľkosti 8 GB a tiež 128 GB vnútorného úložiska. Na Slovensku však zakúpite aj 256 GB verziu. Vďaka prítomnému slotu na microSDXC karty až do veľkosti 1 TB, ktorý úložisko dokáže rozšíriť,  je tento výber vyslovene na používateľovi. Operačným systémom je Google Android 13 s grafickou nadstavbou One UI vo verzii 5.1.

Napriek tomu, že čip je len jemným vylepšením poslednej verzie Exynos 1280, všetko šliape ako hodinky. Animácie sú plynulé, hry idú bez nejakých zaseknutí a všetko sa spúšťa plynule. Ak by som mal byť veľmi konkrétny, tak možno, že animácie v systéme sú trochu pomalšie ako na vlajkových lodiach, ale stále úplne plynulé. Samsung je navyše výrobcom, ktorý vám garantuje aktualizácie na novšie systémy Android až po dobu 4 rokov a bezpečnostné aktualizácie až po dobu 5 rokov, takže tento mobil vám nejaký ten čas vydrží. 

A v rámci softvéru nesmiem zabudnúť ani na fakt, že Samsung dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Microsoft a tým pádom môžete kúpou tohto zariadenia získať až 100 GB cloudového úložiska cez aplikáciu OneDrive zadarmo.

KONEKTIVITA – nič podstatné mu nechýba

V rámci konektivity tu nájdete všetko potrebné. NFC, Bluetooth najnovšieho štandardu 5.3, navigačné systémy GPS, GALILEO GLONASS či BDS, Wi-Fi 6. Prijemnou správou je podpora 5G sietí, ktoré sa v nasledujúcich rokoch stanú dominantnými na trhu. Telefón má aj certifikáciu odolnosti IP67, čo znamená, že je úplne prachu odolný a proti sladkej vode je odolný po dobu 30 minút ponoru v hĺbke jeden meter.

BATÉRIA – môže to byť váš „dvojdňový“ smartfón

Batéria má v tomto prípade rovnakú kapacitu ako u predchodcu, a teda 5000 mAhdokáže sa nabíjať výkonom 25 W (teda pokiaľ doma máte nabíjačku s takým výkonom). Mne sa tento smartfón nabil z 0 % na 50 % za zhruba 35 minút a na 100 % mu to trvalo niečo vyše hodinu a pol. Túto hodnotu považujem za priemernú. Nenadchla ma, ani neurazila. O to viac ma ale potešila výdrž, s ktorou sa hravo dostanete na jeden a pol dňa a ak telefónu nebudete zbytočne nakladať, tak si viem predstaviť aj výdrž 2 dni, čím sa netají ani Samsung vo svojich oficiálnych materiáloch. 

Spoločnosť navyše ponúka množstvo softvérových vychytávok v nastaveniach, ktorými si môžete výdrž batérie predĺžiť. Bezdrôtové či reverzné nabíjanie v tomto telefóne nenájdete, čo je podľa mňa škoda, pretože model strednej triedy by si aspoň jednu z týchto funkcií zaslúžil

FOTOAPARÁT – papierovo horší, no vo výsledku lepší

Selfie kamerka má rozlíšenie 32 megapixelov. Fotky z nej sú ostré, majú veľmi prirodzené farby, a všeobecne dobrú kresbu detailov. Hlavný fotoaparát pozostáva hneď z troch objektívov 50-megapixelový hlavný objektív, 12-megapixelový širokouhlý objektív a makro objektív s rozlíšením 5 megapixelov.

Hoci hlavný objektív s rozlíšením 50 megapixelov môže budiť dojem, že ide o zhoršenie špecifikácií oproti predchodcovi (ten mal hlavný objektív s rozlíšením 64 Megapixelov), nie je tomu tak. Senzor je fyzicky väčší, takže pixely sú väčšie a fotky ostrejšie a bola vylepšená aj optická stabilizácia. Fotky sú tak nadpriemernej kvality a vy tak do rúk s týmto smartfónom dostávate skvelý fotoaparát. Nad hlavným fotoaparátom spočíva širokouhlý objektív, ktorého výsledky sú kontrastnejšie, farby má výraznejšie, ale inak sú výsledky ostré ako britva a mne sa páčili. Ide o jeden z tých lepších širokouhlých objektívov na trhu.

5-megapixelové makro je v rámci špeciálneho režimu zakomponované do teleobjektívu s 2-násobným priblížením. Celkovo však tento mobil dokáže scénu priblížiť až 10-krát, a to prostredníctvom hybridného zoomu. Ja osobne odporúčam využívať priblíženie maximálne do 4 X. Video dokáže Samsung Galaxy A54 5G nahrávať až do rozlíšenia 4K pri 30 snímkoch za sekundu. Video je ostré, stabilizované, úroveň detailov je na dobrej úrovni a farby tiež. Presne tak, ako sme pri smartfónoch značky Samsung zvyknutí.

ZÁVER A CENA – veľa mu k dokonalosti nechýba

A máme tu záver. Pri držaní tohto mobilu som mal často pocit, že v rukách držím vlajkovú loď. Displej je vynikajúci, minimalistický dizajn po vzore radu Galaxy S tento môj dojem len a len umocňoval, tlieskam Samsungu za 5000 mAh batériu a jej výdrž na jedno nabitie, ale skvelý je aj systém a výkon, či kvalita fotoaparátov. Dokonca tu máme slot na pamäťové karty microSDXC. Zo sna o vlajkovej lodi ma prebral akurát fakt, že telefón nemá bezdrôtové či reverzné nabíjanie, čo je škoda pri takomto smartfóne.
Pokiaľ vám ale tento drobný fakt nevadí, rozhodne by ste sa o Samsung Galaxy A54 5G mali začať zaujímať. Jedná sa totiž o veľmi vydarený smartfón s pekným dizajnom a funkciami na úrovni vlajkovej lode, ktorý vám nespraví dieru do vrecka. Na e-shope www.mobilonline.sk ho nájdete za cenu 489 € za verziu 8 GB RAM/128 GB vnútorného úložiska alebo za 539 € za lepšiu verziu s rovnakou veľkosťou RAM a vnútorným úložiskom 256 GB úložiska. Tak čo, ktorý si vyberiete?

 


Video obsahuje aj ukážku snímok fotoaparátu

 

 

Text & Foto & Video: Matej Koreň

beta log
PREKVAPENIE
Vitaj Mobilonline 3.0
Vyskúšajte si nový e-shop