Zavrieť ikona
youtube icontiktok iconfacebook iconinstagram icon
Obľúbené produktyObľúbené ikona
Porovnávanie produktovPorovnanie ikona
Fitness náramky

Fitness náramky

 

Všade sa o nich píše, každý o nich hovorí, ale mnohí z nás stále nemajú jasno v tom, čo to tie inteligentné fitness náramky vlastne sú, čím sa odlišujú od inteligentných hodiniek a ako si pre seba vybrať tie najvhodnejšie. Ak budete pozorne čítať ďalej, v nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko, čo ste o chytrých náramkoch chceli vedieť.

Odkiaľ sa vzali?

Na začiatku stála za všetkým myšlienka vytvoriť produkt, ktorý by človeka podnecoval k pohybu. Jedným z dôvodov bolo zvyšujúce sa percento ľudí so sedavým zamestnaním, druhým aktuálne módne trendy, ktoré sa stále viac uberali smerom k zdravému životnému štýlu. Logicky sa objavil nápad vkladať zdravotné aplikácie, krokomery a ďalšie senzory do mobilných telefónov, ktoré má väčšina z nás vždy pri sebe. Táto možnosť sa však ukázala ako neefektívna keďže len málokto športuje alebo posilňuje so smartfónom v ruke. Problematické bolo aj vkladanie pulzomerov, ktoré športovci pri svojich aktivitách radi využívajú a ktorých presnosť bola viac ako otázna. Bolo treba vymyslieť niečo, čo by človeku neprekážalo v žiadnej aktivite a čo by mohol mať prakticky neustále so sebou.

A tak vznikli fitness náramky.

 

Inteligentné v každom smere

Inteligentné náramky (inak aj smart náramky, chytré náramky, fitness trackery, fitness bandy alebo smart bandy) sú zápästné náramky vybavené elektronickým zariadením s množstvom rôznych senzorov, ktoré monitorujú a zaznamenávajú fyzickú aktivitu človeka počas celého dňa a tie lepšie dokonca aj v noci.

A prečo dostali názov „inteligentné“? Pretože dokážu naozaj úžasné veci! Po spárovaní s aplikáciou v smartfóne zobrazia všetky nazbierané údaje v prehľadných tabuľkách alebo grafoch a na základe nich a ďalších vložených parametrov poskytnú majiteľovi odporúčania na mieru. Upozornia ho, ak je dlho neaktívny (napríklad sedí v jednej polohe za počítačom), zobudia ho ráno v čase, keď sa nachádza v najplytšej fáze spánku (najideálnejšia fáza prebúdzania pre ľudské telo), umožnia mu plánovať si denné ciele a motivujú ho k ich dodržaniu (napríklad počet prejdených krokov).

Vstavané senzory neustále monitorujú srdcový tep, teplotu tela, prejdenú vzdialenosť, či nadmorskú výšku a na základe získaných údajov nám dokážu poskytnúť informácie o počte krokov, ktoré sme počas dňa prešli, počte kilometrov, ktoré sme zabehli a množstve kalórií, ktoré sme pri danej aktivite spálili.

Všetky tieto funkcie slúžia na to, aby nás donútili vstať z gauča a pracovať na vlastnom zdraví. Celkom šikovné, nie?

Pomôžu vám dodržiavať zdravý životný štýl

Mať na ruke fitness náramok je ako mať pri sebe osobného kondičného trénera. Poskytne vám zaujímavé informácie o vás samotných, naučí pravidelnému pohybu, položí základy pre zdravšie stravovacie návyky a donúti viac a kvalitnejšie spať. Umožní vám uchovávať športové výsledky, porovnávať ich, mapovať progres svojho úsilia a neustále sa zlepšovať. Dosiahnuté ciele môžete následne zdieľať na sociálnych sieťach a porovnávať ich s výsledkami svojich priateľov, čo je tiež efektívnym spôsobom motivácie.

 

Štýlový módny doplnok

Fitness náramky sa tešia stále väčšej obľube a to je tiež dôvodom, prečo mnohé spoločnosti venujú zvýšenú pozornosť ich dizajnu. Kým pri prvých modeloch sa kládol dôraz na neutralitu a funkčnosť, dnes na trhu nájdete širokú ponuku vymeniteľných náramkov líšiacich sa farbou, materiálom i kvalitou prevedenia. Môžete si tak vybrať dizajn, ktorý sa vám bude najviac páčiť a hodiť k aktuálnej aktivite. Fitness náramok dnes už nie je len nenápadný motivátor k pohybu, je to štýlový doplnok, ktorý sa okamžite stane nenahraditeľnou súčasťou vášho outfitu.

Čas a stopky

Hoci sú čas alebo stopky jednoduché a pomerne štandardné funkcie už v každom zariadení, v prípade fitness náramkov sú absolútne nenahraditeľné. Len vďaka nim je zariadenie schopné poskytovať údaje o dĺžke tréningu, pomere času stráveného aktívnou a pasívnou činnosťou alebo nás upozorniť na dlhodobejšiu nečinnosť.

Krokomer

Vďaka senzoru Akcelerometer dokáže krokomer zaznamenávať počet krokov, intenzitu chôdze i počet spálených kalórií. Takmer každý fitness náramok je už dnes vybavený podporou splnenia denného cieľa a najčastejšie je táto hranica stanovená na 10 000 krokov. Nie, naozaj nejde o žiadne vedeckými výskumami podložené číslo, ktoré vám zaručí rýchlejšie chudnutie. Je to len spôsob ako človeka motivovať k pohybu a zdravšiemu životnému štýlu. Ak sa vám už aj nechce športovať a náramok nosíte len ako doplnok (lebo ho už dnes má skutočne skoro každý), tento cieľ by ste sa mohli pokúsiť dodržiavať. Veď pohyb na čerstvom vzduchu ešte nikomu neuškodil.

Pulzomer

Frekvencia srdcového tepu je dôležitým ukazovateľom zdravotného stavu človeka a jeden z najdôležitejších parametrov pre optimálne riadenie športového tréningu. V prípade, že chcete smart náramok skutočne využívať na meranie športových aktivít, mal by byť pulzomer jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Spálené kalórie

Počet spálených kalórií je výborný ukazovateľ pre tých z nás, ktorí sa cvičením snažia upraviť svoju hmotnosť. Základom je odhadnúť denný príjem kalórií a samozrejme sa ich cvičením snažiť spáliť viac.

Monitor spánku

Aby sa telo po tréningu dokázalo správne zregenerovať, potrebuje dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Podľa pohybov človeka počas noci dokáže náramok vyhodnotiť, kedy sa nachádza v hlbokom a kedy v plytkom spánku. Pre telo je najzdravšie zobúdzať sa v najplytšej fáze a preto vás niektoré kvalitnejšie náramky sami v tento čas prebudia jemnou vibráciou na ruke. V aplikácii v smartfóne si následne môžete pozrieť graf svojho spánku – či ste mali pokojný spánok alebo ste sa celú noc prehadzovali.
 

Smart hodinky

Ako už napovedá názov, inteligentné hodinky majú vzhľad klasických hodiniek s okrúhlym alebo hranatým ciferníkom. Na ich výrobu sa používajú kvalitnejšie kovové alebo plastové materiály a ich hlavnou funkciou je nahrádzať smartfón. Hovory, SMS, upozornenia zo sociálnych sietí, či iné notifikácie sa Vám zobrazia priamo na hodinkách na zápästí, vďaka čomu získate dokonalý prehľad a nebudete musieť vyťahovať smartfón z vrecka po každom jeho zavibrovaní. Niektoré smart hodinky môžu byť vybavené aj nadštandardnými funkciami ako fotoaparát, mikrofón pre prijímanie hovorov, prípadne funkciami bežne dostupnými vo fitness náramkoch (krokomer, pulzomer, monitor spánku, budík,...)

Xiaomi | Huawei | Samsung | Apple | Nokia 

 

Smart náramok

Primárne slúži predovšetkým na podporu športovej aktivity, preto je len málokedy vybavený funkciami notifikujúcimi prichádzajúce hovory alebo upozornenia zo sociálnych sietí. Väčšinou má tvar náramku so vsadeným displejom (alebo bez), ktorý neprekáža pri športe ako ciferník hodiniek. Vyrába sa z plastových materiálov a aby majiteľovi zaručil čo najvyšší komfort pri športových aktivitách, býva certifikovaný určitým stupňom odolnosti voči vode a prachu.

Samsung | Huawei | Xiaomi | Honor

Hoci v začiatkoch bol účel smart náramkov a smart hodiniek presne vymedzený, dnes sa už stierajú hranice medzi ich vybavením, funkciami i vzhľadom. V mnohých smart hodinkách nájdete všetky základné funkcie smart náramku a naopak, vo fitness náramkoch podporu pre zobrazovanie základných notifikácií. Je teda len na Vás, ktorej možnosti dáte prednosť.

 

Text: Erika Matúzová