Zavrieť ikona
youtube icontiktok iconfacebook iconinstagram icon
Obľúbené produktyObľúbené ikona
Porovnávanie produktovPorovnanie ikona
Ako zachrániť utopený telefón?

Ako zachrániť utopený telefón?

Skočili ste so smartfónom do mora? Spadol vám do záchoda? Alebo do hrnčeka s čajom? Znie to neuveriteľne, ale verte, aj takéto prípady sa stávajú a dokonca nie zriedkavo. O záchrane namočeného zariadenia väčšinou rozhoduje prvých 10 sekúnd. Ak dokážete zachovať chladnú hlavu, možno sa so svojím miláčikom nebudete musieť predčasne rozlúčiť.

Ako zachrániť utopené mobilné telefóny?

 

1. Okamžite smartfón vytiahnete z kvapaliny a vypnite ho.

Čím dlhšie budete na smartfón v záchode hľadieť a rozmýšľať, či tam strčiť ruku alebo nie, tým viac škody voda narobí. Vypnutím telefónu sčasti zabránite vnútorným skratom v dôsledku vykonávania štandardných procesov.

 

2. Ak je to možné, smartfón rozoberte, vyberte batériu, pamäťovú kartu a SIM kartu.

Aby ste mali istotu, že sa v telefóne skutočne nič nevyskratuje, musíte ho odpojiť od zdroja energie, ktorým je batéria. Ak nie je možné vybrať batériu, aspoň rozoberte čo sa dá. Ak smartfón vôbec nie je možné rozobrať (väčšinou „vodotesné“ modely, ktoré v skutočnosti nie sú až tak vodotesné), pootvárajte všetky porty a vyberte pamäťovú kartu a SIM kartu.

 

3. Rozobratý smartfón celý zasypte ryžou alebo vložte do vrecúška prvej pomoci.

Ryža vďaka obsiahnutému škrobu pohlcuje vlhkosť, takže je šanca, že z telefónu aspoň časť vody vysaje. Zvyšné diely (sim karta, pamäťová karta, batéria) poriadne poutierajte. Rozobraný smartfón sa v žiadnom prípade nesnažte vysušiť fénom, akurát by ste vodu zatlačili ešte hlbšie do útrob telefónu a celé by to narobilo viac škody ako úžitku.

 

4. Všetko to zbaľte a bežte do najbližšieho servisu pre mobilné telefóny.

Servisní technici smartfón rozoberú (aj ten vodotesný, ktorý podomácky neotvoríte) profesionálne ho vysušia a odstránia z neho chlór, soľ, prípadne iné elementy, v závislosti od typu kvapaliny, s ktorou prišiel do styku. Ak nie je možné okamžite navštíviť profesionálny servis (napríklad cez víkend), nechajte smartfón ležať v ryži minimálne 48 hodín, počas ktorých ho neskladajte, nezapínajte a už v žiadnom prípade nenabíjajte!

 

5. Gratulujeme, pravdepodobne ste práve zachránili svoj smartfón.

Ak ste prvé 2 kroky stihli spraviť do 10 sekúnd a následne ste postupovali podľa tohto návodu, máte asi 90% šancu, že to váš smartfón prežije.

Bohužiaľ, či sa už záchranná akcia vydarila alebo nie, v okamihu, keď sa telefón stretol s vodou, ste naň stratili kompletnú zákonnú záruku a zároveň sa stal nepredajným. Všetky smartfóny majú totiž vo svojich portoch, na batérii a na základnej doske ukryté indikátory, ktoré sa pri strete s vlhkosťou alebo kvapalinou sfarbia do červena, takže pri reklamácii alebo prípadnom predaji je veľmi jednoduché odhaliť takýto utopený mobil. A prečo je to problém, keď ste ho predsa zachránili a všetko normálne funguje?

Utopený telefón

Ono sa to možno nezdá, ale vnútorné súčiastky sú po strete s vodou vystavené zrýchlenej oxidácii (opotrebeniu). Je vysoko pravdepodobné, že ich skôr či neskôr tak poškodí, že viaceré funkcie smartfónu už nebude možné používať, v horšom prípade telefón úplne zničí. A keďže nikto nevie, či sa tak stane o dva týždne alebo o dva roky, kúpu ani riešenie reklamácie radšej nebude riskovať.
Utopený telefón

Chcem vodotesný obal >>

Chcem balíček prvej pomoci >>

Chcem nový smartfón >>

 

Text: Erika Matúzová