Zavrieť ikona
youtube icontiktok iconfacebook iconinstagram icon
Obľúbené produktyObľúbené ikona
Porovnávanie produktovPorovnanie ikona
Unikátny projekt pokračuje vo veľkom štýle: Nikola Tesla ožil na obraze z nepoužiteľných mobilov

Unikátny projekt pokračuje vo veľkom štýle: Nikola Tesla ožil na obraze z nepoužiteľných mobilov

 

Projekt „Velikáni, ktorí pomáhajú aj po smrti“ sa pomaly blíži do finále. Z celkových dvanástich obrazov, vytvorených zo starých a nepoužiteľných mobilov, je na svete už deviaty v poradí. Spoločnosť Mobilonline, v spolupráci s umelcom Jozefom Stančíkom a hlavným mediálnym partnerom, portálom Startitup, predstavuje významnú, no často nedocenenú osobnosť, ktorou bol Nikola Tesla. 

 

Unikátny projekt „Velikáni, ktorí pomáhajú aj po smrti“ vznikol s cieľom pomáhať. V prvom rade prírode, ktorá je odbremenená od množstva elektroodpadu. Obrazy totiž vznikajú zo starých a nevyužiteľných mobilných telefónov, ktoré by inak boli vyhodené. Takto získali druhú šancu na život a zároveň pomôžu aj rôznym organizáciám, ktoré po dokončení všetkých obrazov získajú výťažok z ich dražby. Tento kreatívny prístup k recyklácii nielenže zabraňuje zbytočnému znečisteniu životného prostredia elektroodpadom, ale súčasne vytvára umelecké diela s hlbokým posolstvom.

 

V rámci projektu bolo doteraz vytvorených osem umeleckých diel, na ktorých boli znázornené významné svetové osobnosti. Umelec Jozef Stančík takto oživil velikánov Alberta Einsteina, Tomáša Baťu, Fridu Kahlo, Johna Lennona, Karla Lagerfelda, Salvadora Dalího, Mahátmu Gándhího a Pelého. Do zbierky teraz pribudol aj Nikola Tesla, jeden z najvýznamnejších vynálezcov histórie. 

 

 

Nikola Tesla bol skutočne docenený až po smrti

 

Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v dedinke Smiljan v dnešnom Chorvátsku. Bol to srbsko-americký vynálezca, elektrotechnik, strojný inžinier, ale aj vizionár a futurológ. Tesla svojimi vynálezmi zmenil svet. Medzi jeho najvýznamnejšie výtvory a objavy patrí indukčný motor, striedavý prúd, Teslova cievka, výbojkové žiarovky svietiace bez vlákna či generátor elektriny poháňaný parou. Pomenovali po ňom aj jednotku magnetickej indukcie – tesla. 

 

Teslov život bol poznačený nielen jeho vedeckými úspechmi, ale aj rivalitou s ďalšími vynálezcami a podnikateľmi, ako boli Thomas Alva Edison a Guglielmo Marconi. Po presťahovaní sa do Ameriky v roku 1884, Tesla najprv krátko pracoval pre Edisona, ale kvôli finančným a technickým názorovým rozdielom sa ich cesty rýchlo rozišli. Neskôr sa spojil s Georgeom Westinghouseom, ktorý podporil jeho prácu na striedavom prúde, čo mu pomohlo zvíťaziť v tzv. „vojne prúdov“ proti Edisonovmu jednosmernému systému.

 

Napriek jeho brilantnej mysli a nepochybnému prínosu, sa Teslov osobný a profesionálny život stretával s mnohými prekážkami. Finančné ťažkosti a nedostatok podnikateľských schopností ho často stáli uznanie a ekonomický úspech. Hovorí sa o tom, že práve on mal objaviť röntgenové žiarenie a laser o niekoľko rokov skôr, ako vynálezcovia, ktorí za to získali uznanie. Súdil sa aj o úspechy pri vynáleze rádia, no súd vyriešil tento súd v Teslov prospech až po jeho smrti. Zomrel 7. januára 1943 v hotelovej izbe.

 

 

Aj Teslovi záležalo na ekológii

 

Málokto vie, že Nikola Tesla bol jedným z prvých ekologických aktivistov na svete. Chcel dosiahnuť, aby sa využívali palivá z obnoviteľných zdrojov. Tento aspekt jeho práce a života dodáva obrazu v rámci projektu „Velikáni, ktorí pomáhajú aj po smrti“ ešte väčšiu hĺbku. Obraz vytvorený z komponentov starých mobilných telefónov symbolizuje Teslovu túžbu po harmonickom spolužití technológie a prírodného prostredia, a zároveň poukazuje na dôležitosť prechodu k ekologickejším formám energie. Tento prístup nielenže reflektuje Teslove dedičstvo inovácií, ale tiež zosobňuje ciele firmy Mobilonline, ktorá cez umenie a recykláciu poukazuje na dôležité sociálne a environmentálne témy.

 

Táto kombinácia umenia, vedy a ekológie tak robí z Teslovej podobizne nielen poctu jeho osobnosti, ale aj výzvu k aktívnej zmene v našom prístupe k životnému prostrediu.

 

 

Text: Aďka Šipošová

Foto: Roman Lorinčík