Snapdragon 8 Gen 2 - privítajte nového kráľa chipsetov! (blog)

Snapdragon 8 Gen 2 - privítajte nového kráľa chipsetov!

Spoločnosť Qualcomm patrí medzi popredných výrobcov chipsetov mobilných zariadení. V tomto technologickom odvetví aj malé zaostanie môže spôsobiť miliónové, ba až miliardové straty v zisku. Ale pri vývojároch z Qualcommu sa nemusíme obávať toho, že by zaspali na vavrínoch, pretože pred pár dňami predstavili nový chipset, ktorý je výkonnejší, efektívnejší a aj úspornejší, ako hociktorý z jeho predchodcov. 

Drak, ktorého by zľakol, aj ten najodvážnejší z nás

Qualcomm sa pri tohtoročnom modeli zaoberal otázkou energetickej náročnosti, ale nemusíte sa báť, výkon neostal zabudnutý. Snapdragon 8 Gen 2 v sebe skrýva novú trojicu CPU Kryo jadier, ktorá ponúka až o 35% väčší výkon spoločne so 40% vyššou úspornosťou energie. Takt chipsetu zostal rovnaký ako pri Snapdragon 8 Gen 1, ale líši sa rozložením jednotlivých jadier. Nachádza sa tu jedno hlavné jadro Kryo Prime, ktoré je postavené na Cortex-X3, beží na frekvencii 3,2 GHz (3.1872GHz, ak sa chceme chytať za slovíčka). Toto jadro zaručí vysoký a stabilný zážitok pri chode väčšiny úloh. Hlavné jadro je podporené ďalšou štvoricou 2,8 GHz jadier, ktoré pomôžu zvládať náročnejšie procesy. Nakoniec sa tu nachádzajú aj tri úsporné jadrá, bežiace na 2,0 GHz.

Snapdragon 8 Gen 2 prichádza s novou rýchlejšou technológiu pamäte. Pre RAM to je LP-DDR5X s rýchlosťou až 4 200 MHz, kým pôvodná rýchlosť pri LP-DDR5 bola len na úrovni 3 200 MHz. Pre interné úložisko sa tu zas nachádza podpora nového formátu UFS 4.0 na rozdiel od zastaraného UFS 3.1.

Nové GPU Adreno prichádza so zvýšeným výkonom o 25% a je energeticky menej náročný až o 45%. Taktiež prináša podporu hardvérového ray tracingu, ktorý umožní vývojárom mobilných hier posunúť latku znova o niečo vyššie. Okrem iného sa stáva prvým GPU, ktoré podporuje Vulkan 1.3 spoločne s OpenGL ES 3.2.

Snapdragon 8 Gen 2 nezaostáva ani v otázke poháňania displeja. Dovoľuje poháňať zariadenia s Quad HD+ displejmi s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, alebo obrazovky s 4K rozlíšením so 60 Hz. Umožňuje tiež používanie externých obrazoviek so 4K rozlíšením pri 60 Hz s 10-bit Rec. 2020 farebným gamutom, HDR10+ a Dolby Vision. Spoločnosť Qualcomm konečne umožnila aj dekódovanie AV1 videa - streamy sú, tak momentálne podporované až do 8K pri 60 FPS, aj so zapnutím HDR

Budeme fotiť rýchlejšie, ľahšie a hlavne vo vyššej kvalite 

Qualcomm oznámil, že fotografické senzory od Sony s Digital Overlap HDR a 200 megapixelový snímač od Samsungu, boli optimalizované pre lepšiu spoluprácu s procesorom na spracovanie kvality obrazu (ISP Snapdragon). Vďaka tejto skutočnosti môžeme očakávať vysoko kvalitné snímky, ktoré nám opäť vyrazia dych. Netreba zabudnúť spomenúť, že 108 MP senzory disponujú nulovým oneskorením uzávierky.

Čo sa týka videa, tak ho bude možné nahrávať až v 8K rozlíšení pri 60 FPS s podporou HDR a súčasne vytvárať 64 megapixelové snímky. Spomalené videá bude možné nahrávať počas 4K rozlíšenia pri 120 FPS. Podporované sú aj formáty HDR vrátane HDR10+, HLG a Dolby Vision. 

Vylepšeniam sa nevyhla ani konektivita

Snapdragon 8 Gen 2 predstavuje nový modem Snapdragon X70, ktorý podporuje mmWave a aj sub-6GHz 5G. Najvyššia rýchlosť sťahovania dosahuje hodnoty 10 Gbps a upload je na tom rovnako dobre, s najvyššou hodnotou 3.5 Gbps. Treba spomenúť, že hodnoty sa od predchádzajúcej generácie líšia iba málo, ale aj tak smerom k lepšiemu. Snapdragon X70 podporuje Dual-SIM, ale aj Dual-Active (DSDA), čo nám umožní používať súčasne až dve SIM karty podporujúce 5G siete. Veľký skok nastal pri pripravovanom štandarde Wi-Fi 7, vďaka novému systému FastConnect 7800 bude možné dosiahnuť najvyššiu rýchlosť sťahovania až 5,8 Gbps. Pre porovnanie predchádzajúca generácia dosahovala “len” 3,6 Gbps. Tak ako predtým, aj teraz bude možné využívať funkciu Bluetooth 5.3, ktorá disponuje zvukovým systémom Snapdragon Sound, pomocou ktorého je zabezpečený 48 kHz prenos zvuku bez poklesu na kvalite. Hlavne hráči hier ocenia  najnižšiu latenciu 48 ms, vďaka ktorej zostanú priamo v dianí. Na záver asi len toľko že Snapdragon 8 Gen 2 podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 5 a prenos dát cez USB 3.1 konektor.

Umelá inteligencia, ktorá toho zváladne ešte viac!

Spoločnosť Qualcomm oznámila veľkú zmenu aj v prípade umelej inteligencie. Nový procesor Hexagon prvýkrát predstavuje podporu pre nový formát INT4. Menovaný Hexagon sa pýši výkonom, ktorý je až 4,35-krát vyšší, ako to doteraz u čipov Snapdragon bolo. Vďaka tejto zmene fotoaparát ľahšie rozozná vlasy, črty tváre, oblečenie, čím nám umožní na ne aplikovať príslušné efekty.

Niektorí šťastlivci sa dočkajú už tento rok, ostatní musia počkať

Snapdragon 8 Gen 2 sa bude nachádzať hlavne v zariadeniach, ktoré fungujú na operačnom systéme Android. Qualcomm oficiálne uviedol spoluprácu s nasledujúcimi výrobcami smartfónov: Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, Meizu a ZTE. Ako som už spomenul, prvé zariadenia prídu s týmto chipsetom už koncom tohto roka, ostatné budú vychádzať v priebehu roka 2023. Za zmienku stojí skutočnosť, že nikde sa neuvádza Samsung s ich pripravovanou Galaxy S23. Ani jedna z firiem možnú spoluprácu nevyvrátila, a tak na bližšie informácie musíme počkať.  
Text: Richard Markovič
Foto a zdroj: GSMArena.com