Kategórie
info@mobilonline.sk
|
+421 940 600 100
porovnanieoblubenepouzivatel
kosik
Košík je prázdny

Skladací smartfón vďaka ohybnému displeju

NovinkyPublikované 29.04.2019 08:00:00

Technologickí giganti v oblasti smartfónov sa snažia už dlhšiu dobu pohnúť vývoj mobilných telefónov o ďalšiu úroveň dopredu v podobe skladacích smartfónov, ktoré predstavujú kombináciu klasického smartfónu a tabletu. Táto technológia môže fungovať najmä vďaka ohybnému displeju, ktorý sa otváraním a zatváraním vôbec nederfomuje. Už sme počas vývoja mobilných telefónov mohli naraziť na smartfóny s ohybným displejom. Prvé náznaky boli z dielne LG, model LG G Flex (2013), a z dielne Samsung, model Galaxy Round (2013). Pri týchto mobiloch boli displeje už fixne ohnuté a ďalej sa neohýbali, čiže mali hlavne esteticko-dizajnovú funkciu, ktorá sa neskôr uchytila hlavne pri Samsung Galaxy S7 Edge a novších.

Prvý skladací telefón z dielne Samsung bol predstavený vo Vietname v novembri 2018, kedy nám Samsung naznačil svoj prvý návrh skladacieho smartfónu pomenovaného ako Galaxy F. O niečo neskôr, vo februári 2019 na konferencii v Barcelone, sme sa dozvedeli o novom skladacom smartfóne Samsung Galaxy Fold. Rovnako na tejto konferencii sa nenechal zahanbiť ani Huawei, ktorý predstavil skladací smartfón Huawei Mate X.

Samsung galaxy fold

 

Samsung Galaxy Fold

Skladací smartfón z dielne Samsung má okrem ohybného vnútorného 7.3 palcového Dynamic AMOLED displeja (otvorený režim tabletu), aj druhý vonkajší 4.6 palcový Super AMOLED displej (zatvorený režim telefónu). Skladaciemu smartfónu nechýba ani trojitý fotoaparát (hlavný 12 Mpx snímač, 12 Mpx telephoto snímač a 16 Mpx širokouhlý snímač) na vonkajšej strane smartfónu (na strane, kde nie je umiestnený sekundárny displej) a 10 Mpx selfie  kamera umiestnená tiež na vonkajšej strane spolu so sekundárnym displejom. Na vnútornej strane smartfónu, kde sa nachádza ohybný displej, je aj duálny fotoaparát 10 + 8 Mpx. Smartfón má doteraz najlepšie parametre procesoru Snapdragonu 855, 12 GB operačnej pamäti a až 512 GB internej pamäti. 

Pikoška: Smartfón Galaxy Fold sa mal začať predávať koncom apríla, lenže z dôvodu väčšej kazivosti, ako je prípustné pre Samsung, bolo jeho oficiálne uvedenie na trh presunuté zatiaľ na neurčito. Fold sa kazil hlavne z dvoch dôvodov. Prvým bol pánt, ktorý dokázal preraziť dieru do panelu s displejom a druhým boli ľudia, ktorí z displeja strhávali ochrannú fóliu.

Huawei mate x

 

Huawei Mate X

Skladací smartfón od Huawei funguje v porovnaní s Galaxy Fold úplne odlišne a využíva len jeden hlavný OLED displej. Keď sa rozloží dá sa použiť ako tablet s uhlopriečkou 8 palcov alebo po zložení ako smartfón s dvomi displejmi. Predný displej má uhlopriečkou 6.6 palcov, čo oceníte hlavne pri bežnej práci a pri surfovaní na internete. Druhý zadný displej disponuje uhlopriečkou 6.38 palcov, ktorý je určený hlavne pre milovníkov selfie, keďže na tejto strane sa nachádza aj trojitý fotoaparát (40 Mpx hlavný snímač, 16 Mpx širokouhlý snímač a 8 Mpx telephoto snímač), ktorý je jediným fotoaparátom tohto modelu. O výkon sa postará procesor Kirin 980, 512 GB internej pamäte a 8 GB operačnej pamäte. Príchod Huawei Mate X nie je úplne potvrdení, zatiaľ sa uvádza, že by mal byť na trh uvedený niekedy v priebehu roku 2019.

výhody a nevýhody ohybných smartfónov

Výhody a nevýhody skladacieho smartfónu 

Hlavnou výhodou a lákadlom skladacieho smartfónu je jeho flexibilita a kompaktnosť. Keďže vďaka ohybnénu displeju sa bude dať smartfón využívať ako klasický mobilný telefón a napríklad pri práci, sa bude dať rozložiť a využiť ako multifunkčný tablet, a to všetko v zariadení s rozmermi bežného smartfónu. Výhodou je aj pokročilejší multitasking uľahčujúci prácu, čo už  môžete poznať z používania tabletov.  

Aktuálnou nevýhodou skladacích smartfónov je ich cena, nevychytané drobné muchy, ako aj ich neskoršia dostupnosť na slovenskom trhu. Uvádzacia cena zariadení Galaxy Fold a Mate X sa začína od 2 000 €, čo je cena, za ktorú sa dá kúpiť smartfón plus tablet a k tomu sa dá ešte pár stoviek ušetriť.

Je otázne ako dopadne “experiment” zvaný skladacie smartfóny. Na jednej strane môžu priniesť novú éru, respektíve nový závan do inovácií v oblasti smartfónov a je dosť možné, že sa zopakuje revolučná éra z roku 2007 alebo naopak to môže dopadnúť aj ako “inovácia” z dielne Google s modelom Google Glass, ktorá sa neuchytila. 
 

2018 © mobilonline.sk