Samsung Galaxy Watch 5: Naozaj dobré smart hodinky s niekoľkými chybičkami „krásy“ (blog)

Samsung Galaxy Watch 5: Naozaj dobré smart hodinky s niekoľkými chybičkami „krásy“

Svetu smart hodiniek dnes dominujú hodinky Apple Watch, ale zďaleka nejde o jediný vydarený produkt v tejto kategórii. Značka Samsung totiž už roky prináša svoju vlastnú predstavu o tom, ako by mali smart hodinky vyzerať. A musím uznať, že ich predstava sa mi vcelku páči. Do rúk sa mi totiž dostali smart hodinky Samsung Galaxy Watch 5, na ktoré som sa pozrel podrobnejšie. Čítajte ďalej! 

Spoločnosť Samsung sa chytila segmentu smart hodiniek už v roku 2018. A ako to býva pri uvádzaní nových produktov, tie nie sú vždy dokonalé. Doba však pokročila a okrem iného tu máme už niekoľkú generáciu smart hodiniek od Samsungu. Tento rok nájdete v portfóliu juhokórejskej spoločnosti Samsung Galaxy Watch 4 Classic, Samsung Galaxy Watch 5Galaxy Watch 5 Pro. A práve na stredný model z tohto zoznamu sa dnes pozrieme.

Základné balenie ukrýva dizajnový kúsok techniky

Hodinky sú uložené v úzkej bielej kartónovej krabičke, kde okrem samotného zariadenia nájdeme aj silikónový náramok, dokumentáciu a nabíjací kábel, ktorý je na jednej strane zakončený USB-C konektoromna tej druhej magnetickou nabíjacou kolískou. Niekedy sa v balení smart hodiniek nachádza aj náhradný náramok, ale v tomto prípade tomu tak nie je. Mne osobne to však nevadí, lebo Samsung používa štandardný 20 milimetrový náramok, a tak si môžete zakúpiť akýkoľvek dizajn v každom bežnom hodinárstve. Toto štandardizované riešenie sa mi osobne páči viac ako špecializovaný náramok u Apple Watch.

Hodinky mi prišli vo farbe Pink Gold (ružovo-zlatá), ale na slovenskom trhu ich nájdete aj v čiernej Graphite, striebornej Silver alebo nebovo modrej Sapphire. Môj kúsok bol veľkosti o priemere 40 milimetrov, ale na trhu nájdete aj 44 milimetrovú verziu. Tá má väčší displej a batériu, ale inak ide o zhodné modely. Model Samsung Galaxy Watch 4 Classic má veľkosti 42 milimetrov a 46 milimetrovGalaxy Watch 5 Pro model má priemer 45 milimetrov.

Dizajn hodiniek sa spoločnosti Samsung naozaj podaril

Telo hodiniek je vyrobené z hliníka s matnou povrchovou úpravou a veľmi sa mi páči samotný dizajn. V kombinácii s remienkom je totiž jednoliaty a pôsobí fakt elegantne. Spodná strana, kde sa nachádzajú senzory, bola prepracovaná a na rozdiel od minulej generácie je tvorená sklom, čo považujem za šťastnejšie riešenie. Sklo sa totiž lepšie čistí ako plast (na ktorý môžu mať niektorý ľudia alergiu). Bolo upravené aj jeho zakrivenie, takže by sa nový model mal pohodlnejšie nosiť, čo môžem len potvrdiť. Pri pripnutí hodiniek na ruku ide asi o model, ktorý mi na ruke vadí najmenej. Náramok totiž na bokoch mierne odstáva a tým pádom sa ruka nepotí ani pri silikónovom remienku. Pri tomto riešení niekto naozaj rozmýšľal.

Dva modely, Super AMOLED displeje a celá hŕba senzorov

Na vrchnej strane nájdeme Super AMOLED displej chránený zafírom. Ten má uhlopriečku 1,2 palca rozlíšenie 396 x 396 pixelov. Väčší, 44 milimetrový model týchto hodiniek, má zobrazovač s uhlopriečkou 1,4 palcovs rozlíšením 450 x 450 pixelov. Displej je jasný a dobre čitateľný a nemôžem zabudnúť uviesť, že podporuje technológiu Always-on. Takže v pohotovostnom režime dokáže zobrazovať len vybrané údaje, pričom zvyšné pixely sú zhasnuté. Okolo displeja je niekoľkomilimetrový rámček, ktorý slúži ako digitálna dotyková luneta pre ovládanie. Mne osobne sa viac páčila tá analógová v minulých modeloch alebo v modeli Galaxy Watch 4, ten analógový klik je pre mňa totiž prirodzenejší. Aj digitálna luneta v rámci vibračného haptického motorčeka pri ovládaní kliká a vcelku spoľahlivo, ale ako hovorím, v tomto som asi zástanca analógovej verzie.

Samsung upozorňuje aj na spodnú stranu, ktorá je v tomto roku kompletne zo skla. Má zlepšené zakrivenie, čo môžem len a len potvrdiť. Ide o hodinky, ktoré mne osobne sedia na ruke asi najlepšie a netlačia. Predtým bol na časti spodnej strany použitý plast, na ktorý môže byť časť ľudí pri potení sa alergická (kvôli reakcii naň). Teraz sa to už nikomu stať nemalo. Uprostred tohto zakrivenia sa nachádza bio senzor, ktorý zahŕňa optický a elektrický senzor merania tepu a tiež bio elektrickú analýzu impedancie, senzor teploty (ten v čase písania recenzie ešte nebol softvérovo aktivovaný, no aj po aktivácii nebude fungovať ako klasický teplomer, skôr bude zachytávať priemernú teplotu tela na zápästí a upozorňovať majiteľa na jej zmeny).

Ďalej sú smart hodinky Samsung Galaxy Watch 5 vybavené akcelerometrom, barometrom, gyroskopom, nájdete tu aj geomagnetický senzor, svetelný senzor, hodinky vedia zistiť aj nasýtenosť kyslíka v krvi alebo úroveň stres, poprípade stratu vody z tela počas fyzického výkonu. Tiež vám odmerajú EKG, ale len manuálne a v prípade, že vlastníte smartfón značky Samsung, Odmerajú vám aj kvalitu spánku alebo telesnú kompozíciu (hmotnosť vody, telesného tuku, pomer svalovej hmoty a tak ďalej). Pri meraní telesnej kompozície musíte priložiť dva prsty druhej ruky na bočné tlačidlá, pričom Samsung upozorňuje, že túto funkciu by nemali využívať ľudia používajúci strojček na srdce, aby nedošlo k problémom s jeho fungovaním. Pre ľudí, ktorí zvyknú chrápať je tu detektor chrápania. Ja som napríklad zistil, že chrápem, keď idem spať po polnoci alebo som veľmi unavený.

Párovanie s mobilmi od Samsungu ide ako po masle, no majitelia iPhonov ostanú s dlhým nosom

Po zapnutí hodiniek sa objavilo logo Samsungu a ďalej to bola jedna báseň. Ešte nikdy sa mi hodinky tak pohodlne nepodarilo spárovať. Keďže som akurát testoval smartfón od Samsungu, stačilo mi ich k nemu priblížiť a automaticky mi na obrazovke mobilu vybehlo okno s inštrukciami, ktoré som len slepo nasledoval. Všetko bolo automatické a veľmi intuitívne. So smartfónom s Androidom, to bude zrejme kostrbatejšie, ale ani tam by s párovaním nemal byť problém. Mimochodom, pre párovanie s Android smartfónom sú minimálne požiadavky operačného systému Google Android aspoň verzie 8. 0 alebo vyššieho a 1,5 GB RAM (čo je rovnaká hodnota operačnej pamäte, akou oplývajú aj tieto hodinky). Trochu menej ma potešilo, že Samsung neumožňuje spárovať tieto hodinky s operačným systémom iOS. K párovaniu vám budú potrebné aplikácie Samsung WearableSamsung Health, ktoré nájdete v obchode Play Store. Aplikácia Health zaznamenáva vaše zdravotné dáta a usporadúva ich do prehľadných grafov a v apke Wearable nájdete množstvo ciferníkov a nastavení pre samotné zariadenie.

Dá sa nimi volať, dá sa nimi odpisovať na správy

Na hodinkách beží operačný systém Wear OS 3.5 s grafickou nadstavbou One UI 4.5. Ak už ste niekedy používali smart hodinky od Samsungu alebo akékoľvek iné, nebudete mať problém v orientácii v menu. Okrem vyššie spomínaných funkciách tu nájdete aj vyše 90 športových režimov, pričom niektoré sa spúšťajú automaticky. Užíval som si jogu, beh, drepy, kliky a tak ďalej. Ale je tu aj režim pre kajakárov, gymnastov, zástancov horských túr, tenistov, plavcovv podstate takmer všetkých športovcov. Veľmi som si užíval notifikácie, možnosť prijímania hovorov aj cez hodinky, hranie hudby cez ich reproduktor, ale tiež možnosť odpovedať na správy pre vybrané aplikácie (napríklad v apke Správy od Google).

Na palube nájdete aj technológie ako Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth verzie 5.2, GPS (ale aj Galileo, Beidou, Glonass), NFC a ak siahnete po verzii s LTE, tak aj tú. Vnútorné úložisko má veľkosť 16 GB, pričom necelá polovica je k dispozícii pre vaše súbory, ako sú hudba obrázky a podobne. Hoci majú hodinky certifikácie odolnosti Mil-STD-810H a IP68, neodporúčam sa s nimi ponárať veľmi hlboko. Samsung ich totiž neodporúča používať v extrémnych podmienkach, skôr rekreačne. Plávanie, sprcha a podobne. Ja osobne som si ich v priebehu sprchovania nabíjal. Pri používaní som ich nejako extra nešetril, ale vďaka tvrdenému hliníku a zafírovému sklu som na nich nenašiel ani škrabanec.

Jeden deň batérie a dosť

A keď už som pri nabíjaní, tak Samsung Galaxy Watch 5 majú batériu 284 mAh (40 milimetrový model) a väčšia dvojička s označením 44 milimetrov dostala do vienka 410 mAh batériu. Zariadenia sa nabíja magnetickou kolískou, ktorá sa veľmi dobre používa. Nabíjací výkon hodiniek je 10 Wza 30 minút sa vám nabijú na zhruba 50 %. Ak si ich dáte na nabíjačku po zobudení, tak po rannej hygiene a raňajkách ich budete mať nabité. Toto bude, bohužiaľ, váš každodenný rituál, pretože ide o klasické jednodňové zariadenia. Škoda. Konkurencia dokáže vydržať aj viac, ale tu zas máte oveľa viac možností merania telesných funkcií. Inak skúšal som ich nabíjať aj na rôznych bezdrôtových nabíjačkách. Na dvoch sa mi hodinky nabíjali bez problémov, na jednej vôbec. Nabiť ich ale môžete aj pomocou reverzného nabíjania vášho smartfónu.

Záver

Čo k tomuto modelu povedať na záver? Ide o evolučné vylepšenie smart hodiniek od spoločnosti Samsung, kde je vidieť, že sa juhokórejský gigant snaží najmä o postupné jemné vylepšenia. Dizajnovo sa mi veľmi páčia, mierne odstávajúce boky náramku nechávajú ruku dýchať a tá sa tak nepotí ako pri iných smart hodinkách. V závere používania som si zvykol aj na digitálnu lunetu a čo ma bavilo najviac, je množstvo senzorov a tiež fakt, že všetky zdravotné dáta o vás zariadenie zbiera automaticky a odosiela ich do veľmi prepracovanej aplikácie.

Ich funkcie ako volanie, počúvanie hudby alebo odpisovanie na správy sú nesmierne pohodlnými funkciami. Na svoje si prídu aj športovci. Z negatív by som spomenul nižšiu výdrž batérie a nemožnosť ich spárovať s operačným systémom iOS. Poznám niekoľko ľudí, ktorí by tento dizajn, nižšiu cenu, operačný systém Wear OS alebo spracovanie produktu uprednostnili pred Apple Watch. Cenu pre jednotlivé verzie a farby tohto modelu nájdete na stránke Mobilonline.sk

 

 

Text & Foto & Video: Matej Koreň