Samsung Galaxy S23: Ďalší dizajnový a funkčný klenot od Samsungu, ktorý navyše dobre padne do ruky (blog)

Samsung Galaxy S23: Ďalší dizajnový a funkčný klenot od Samsungu, ktorý navyše dobre padne do ruky

Odkedy sa na scéne objavil Samsung Galaxy S, pretieklo už riekami veľa vody. Strašne sa mi páčil Samsung Galaxy S2 a jeho hranatý dizajn, vlastnil som Samsung Galaxy S4 a Galaxy S10, no každý z nich mal nejaké tie chybičky vo funkčnosti. Odvtedy však smartfóny od Samsungu „len“ testujem a sledujem, ako (a hlavne či) juhokórejský technologický gigant počúva svojich zákazníkov a ich spätnú väzbu. Tak čo myslíte? Podarilo sa Samsungu dotiahnuť ich smartfóny radu Galaxy S po rokoch do dokonalosti? Čítajte ďalej!

Spoločnosť Samsung aj tento rok predstavila svoje novinky radu Galaxy S s poradovým číslom 23. Jedná sa však o 14. generáciu týchto zariadení, ktorá zahŕňa kompaktný model S23 a funkčne porovnateľný, ale väčší model S23+ (rozdielom sú v podstate len rozmery a váha, rozlíšenie displeja, kapacita batérie, nabíjací výkon a možnosti vnútorného úložiska). No a pre tých najnáročnejších tu je model S23 Ultra. Ten patrí medzi absolútnu špičku a verím, že sa mi neskôr dostane do rúk tiež. Ja osobne však mám radšej kompaktné prémiové smartfóny, pretože toho vedia dosť veľa a navyše vám neutrhnú vrecko.

Keď som natáčal video na youtubový kanál Mobilonline TV, nemal som k dispozícii všetky špecifikácie, pretože to bolo ešte v čase pred oficiálnou premiérou, takže je možné, že niektoré údaje sa môžu líšiť.

Balenie bez „zbytočných“ vecí

Balenie je štandardné, čierne, matné a veľmi pripomína to z minulého roka. Akurát na prednej strane názov modelu vystriedala silueta zariadenia v jeho farebnej kombinácii. Úzky profil krabice prezrádza, že vo vnútri opäť nenájdeme nabíjačku. Je tam len smartfón, USB-C na USB-C kábel, dokumentácia a tiež spinka na vyberanie dvierok pre nanoSIM karty. Škoda tej nabíjačky. Určite je takéto balenie šetrnejšie k životnému prostrediu (menej už k peňaženke používateľa), ale ocenil by som nejaké hybridné riešenie, ako dodávať nabíjačku každý druhý rok.

Keď som „esdvadsaťtrojku“ chytil do rúk, ihneď som si spomenul na jej predchodcu s číslom 22. Sú totiž tvarovo a veľkostne takmer totožné. Galaxy S23 meria 146,3 x 70,9 x 7,6 milimetra (vs. 146 x 70,6 x 7,6 milimetra pri modeli S22). Váha je 168 gramov. Sendvičová konštrukcia je tvorená lesklým rámom z tvrdeného hliníka, pričom predná a zadná strana je krytá odolným sklom Gorilla Glass Victus 2 (u S22 to bolo sklo Victus+). Počas celej doby testovania sa na smartfóne neobjavil ani škrabanec, takže odolnosť týchto materiálov evidentne nie sú len prázdne marketingové reči.

Jedinou výraznou dizajnovou zmenou od minulého roka je odobratie modulu s fotoaparátmi na zadnej strane. Objektívy tak vyčnievajú na úroveň zadnej strany zhruba milimeter. Zadná strana je inak matná (okrem lesklého loga Samsung v dolnej časti) a v mojom prípade mi prišla v zelenkavej farbe Green. Na trhu však nájdete aj čiernu Phantom Black, fialovú Lavender a bielu (alebo krémovú) Cream.

Pri dizajne som zažíval „déjà vu“ z minulého roka

Na ľavej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapínania/vypínania horná strana obsahuje ruchový mikrofón, ľavá strana je bez prvkov a tá dolná je domovom pre dvierka pre dve nanoSIM karty, USB-C konektor, mikrofóny jeden z dvojice stereo reproduktorov. Ten druhý nájdete na vrchnej hrane nad selfie kamerkou. Reproduktory inak hrajú neskutočne dobre a najmä nahlas. Ani pri najvyššej hlasitosti nie je badateľné skreslenie zvuku a zastúpené sú zreteľne výšky, stredy, ako aj basy. Výborné Samsung!

Bezkonkurenčný Dynamic. AMOLED 2X displej

Predná strana ukrýva 6,1-palcový Dynamic AMOLED 2X displej s rozlíšením 2340 x 1080 pixelov, so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, jasom cez 1700 nitov (pri automatickom nastavení jasu), s podporou technológie Always-on a nájdete v ňom aj podporu technológiu HDR10+. Displej je takmer identický s minuloročným modelom, akurát má vyšší jas. Kvalitatívne je bezkonkurenčný. Jas, farby, podanie čiernej, kontrast, čitateľnosť na priamom slnku, jemnosť. Tejto časti smartfónu nie je čo vytknúť.

Na hornej strane je v diere displeja umiestnená selfie kamerka a pod ním, niekde v dolnej tretine sa nachádza najnovšia generácia ultrazvukovej čítačky odtlačkov prstov. Prvé generácie tejto technológie som mierne kritizoval, pretože hoci je veľmi bezpečná, bola extrémne pomalá. Samsung však každý rok trochu zapracoval a dnes je tá skúsenosť z používania takmer identická s optickými či kapacitnými čítačkami. Navyše som si všimol, že kým v minulých generáciách bola plocha pre priloženie malá a občas sa stalo, že som sa trafil aj na tretíkrát, tu vďaka väčšej ploche čítania môžete položiť prst aj mierne vedľa ikonky a smartfón sa odomkne. Samsung tiež umiestnil čítačku vyššie ako iní výrobcovia a ide tak o príjemnú polohu pre palec.

Najvýkonnejší čip od Qualcommu a rýchlejšia Wi-Fi

Od minulého roka vo vnútri nastala jedna veľmi príjemná zmena. Samsung nám do Európy dodá sériu S23 spolu s čipmi Snapdragon 8 Gen 2 od spoločnosti Qualcomm. Predtým ich pre Európanov osádzal vlastnými čipmi Exynos, ktoré však výkonnostne mierne zaostávali. Čip 8 Gen 2 je to najvýkonnejšie, čo minimálne v prvej polovici roka v smartfónoch nájdete a je vyrábaný vylepšeným 4-nanometrovým procesom. K dispozícii bude aj veľmi slušných 8 GB RAM a tiež 128 alebo 256 GB vnútorného úložiska. Tu upozorním, že 128 GB verzia používa staršie (nie však pomalé) UFS 3.1 pamäte, kým 265 GB model novšiu verziu UFS 4.0. Ak si teda chcete nechať Galaxy S23 tri až štyri roky, určite odporúčam priplatiť si za vyššiu pamäťovú verziu. Čítačku pamäťových kariet microSDXC tu nenájdete.

Pri špecifikáciách by som ešte rád uviedol, že na palube je okrem všetkých možných technológií tu nájdeme najnovší Bluetooth štandard 5.3, ktorý by mal zabezpečiť lepšiu stabilitu a efektivitu prenosu a tiež najnovšiu technológiu Wi-Fi 6E, ktorá je trojpásmová. K pôvodným sieťam vo frekvenciách 2,4 + 5 GHz pribudlo aj pásmo 6 GHz. A je to cítiť. Ak máte doma optický internet a router s podporou tejto technológie, budete sa diviť ako rýchlo sa vám dokážu sťahovať súbory. Nemôžem zabudnúť ani na certifikáciu odolnosti IP68.

Softvéroví starí známi

Softvérovo tu máme starú známu dvojicu – Google Android 13grafickú nadstavbu One UI 5.1. Obidva softvérové balíčky sa od svojich predošlých verzií zmenili len nepatrne. Sčítané a podčiarknuté, všetko je extrémne plynulé a rýchle bez mihnutia oka. Počas necelého týždňa testovania systém ani raz nesekol, nepadol. Pri každej, aj tej najnáročnejšej činnosti bolo všetko bezchybné. Pri hraní hier sa smartfón nijako zvlášť nezahrieval. Radosť ho používať.

No a poďme k batérii. Jej kapacita od dôb modelu S22 narástla o slušných 200 mAh na 3900 mAh. Priznám sa, v tomto ohľade som nečakal žiadne zázraky, ale „esdvadsaťtrojka“ ma veľmi milo prekvapila. Kapacita batéria aj pri nadmernom používaní klesala len veľmi neochotne. V jednom momente som smartfón nabil naplno a potreboval som na ňom niečo vyskúšať, tak som sa rozhodol, že ho vybijem. Po niekoľkých hodinách som to vzdal. Ide o jeden a poldňový smartfón a šetrnejšie typy to vytiahnu podľa mňa aj na dva.

Výdrž batérie veľmi potešila. Má to však jedno „ale“

Už menej nadšený som z nabíjania s výkonom 25 Wattov. Ono to nie je málo, ale prémiový model by si rozhodne zaslúžil viac. Z 0% na 50 % smartfón nabijete za zhruba 30 minút. Predtým som však testoval Motorolu Edge 30 Ultra a jej 125-wattové rýchlonabíjanie mi vystrelilo mozog z hlavy. Prémiový model by si skrátka zaslúžil aj vyššiu hodnotu. Inak máte tu k dispozícii aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 Wattov4,5-wattové reverzné nabíjanie, kde svojim zariadením Galaxy S môžete bezdrôtovo nabiť svoje hodinky, slúchadlá alebo iný mobil.

Na tomto zariadení nájde človek fotoaparáty hneď štyri. Rozlíšenie selfie kamerky poskočilo z minuloročných 10 megapixelov na tohtoročných 12 megapixelov. Fotky z nej sú veľmi ostré, v režime portrét veľmi pekne rozmazáva pozadie. Navyše tu je softvérové tlačidlo na mierne rozšírenie ohniskovej vzdialenosti, takže sa vám na selfie zmestí viac ľudí. Videá sú skvelé vďaka stabilizácii obrazu, a to aj pri chôdzi či behu. Hlavný fotoaparát má 50 megapixelov (24 mm), teleobjektív s 3-násobným priblížením je 10-megapixelový a širokouhlý objektív fotí 12-megapixelové snímky.

Fotoaparáty pre každú príležitosť, ale pozor na 8K video

Všetky tri objektívy ale vo výsledku fotia 12,5-megapixelové snímky v rámci technológie pixel binning a pri teleobjektíve ide o softvérové navýšenie rozlíšenia. Pri hlavnom objektíve si však viete zapnúť aj mód s plným rozlíšením. Pri teleobjektíve je dostupný až 30-násobný hybridný zoom, ale aj v tejto generácii dostanete uspokojujúcu kvalitu fotografií tak do 10-násobného priblíženia. Stabilizácia funguje výborne, kvalita obrázkov je na úrovni. Dynamický rozsah patrí k tým najlepším a farby sú vcelku verné, akurát výrazne farby má fotoaparát tendenciu ešte viac zvýrazňovať.

Samozrejme, k dispozícii máte aj fotografický softvér od spoločnosti Samsung, ktorý ja osobne považujem za jeden z najpodarenejších vôbec. Máte tu množstvo rôznych režimov (jedlo, pro režim, filtre, režim rozšírenej reality, nočný režim a podobne). Inak nočné fotenie zvláda tento kúsok tiež na jednotku. Jediné, čo musíte mať k dispozícii je pevná ruka. Vo všeobecnosti mám pocit, že spoločnosť Samsung od minulého roka zlepšila algoritmus pre automatické odstraňovanie šumu na fotografiách. Výsledky sú tak veľmi uspokojivé, a to aj za nedostatku svetla.

Video je na tom tiež veľmi dobre. Videá sú ostré, majú dobré farby, stabilizácia zasahuje veľmi efektívne a ako môžete vidieť v mojom videu na youtubovom kanáli Mobilonline TV, tak aj s nahrávaným zvukom si vie „esdvadsaťtrojka“ poradiť nad pomery bežných smartfónov. Je možnosť nahrávať videá až do rozlíšenia 8K pri 30 snímkoch za sekundu, ale moja rada znie, aby ste ostali pri FullHD alebo 4K rozlíšení, lebo 8K je obrovským žrútom vnútorného úložiska.

Záver

Na začiatku som sa pýtal sám seba, či sa Samsungu podarilo rad Galaxy S po rokoch dotiahnuť k dokonalosti. A ja si myslím, že áno. Aj keď modelu Galaxy S23 by som vytkol nižší výkon nabíjania 25 Wattov (čo rieši model S23+ so 45-wattovým nabíjaním), všetko ostatné je veľmi blízko dokonalosti a používať smartfóny tejto série, je čírou radosťou.

 


Video obsahuje aj ukážku snímok fotoaparátu

 

Text & Foto & Video: Matej Koreň
Grafika: Samsung, Qualcomm